Články odjinud

Čína se připravuje na konflikt s USA. Teď jde po českých elitách. Komentář Jakuba Jandy

Čína se připravuje na konflikt s USA. Teď jde po českých elitách. Komentář Jakuba Jandy

Do České republiky se přihnalo tsunami čínských investic, které pro naši zemi mají strategický přínos. Alespoň to poslední tři roky opakuje česká vláda a prezident. Bezpečnostní instituce naopak vysvětlují, že čínské vlivové aktivity v české politice dosahují do nejvyšších pater a média se postupně plní případy, kdy se čínská strana snažila o špionáž nebo nakupování politického vlivu v Česku. Čína se podobně snaží ovládnout politické třídy i jiných států, jenže v čem je Česko výjimečné?

Nejdříve je třeba si říct, o co čínskému režimu skutečně jde. Když mluvíme se specialisty z evropských a amerických bezpečnostních institucí, panuje shoda na chápání čínské strategie. Hlavním trendem, který bude určovat světové dění, bude v horizontu následujících deseti až dvaceti let konfrontace mezi Čínou a USA. Nakonec můžeme zažít zástupný limitovaný konflikt (jako třeba byla sovětsko-americká válka ve Vietnamu) nebo přímější vojenské setkání jako za korejské války.

Kromě vojenského konfliktu různého charakteru budou dalšími prostředky ekonomické, politické a zpravodajské vlivové aktivity. Bezpečnostní experti se shodují, že se Čína masivně připravuje na toto pnutí, které bude určovat další globální trendy. Očekávat můžeme vojenské konfrontace v Asii a Pacifiku, proto se už dnes například Austrálie začala razantně bránit čínské snaze zasahovat do australské politiky a ekonomiky. Australská vláda připravila jeden z nejdůraznějších legislativních balíčků na světě, protože si místní politici uvědomili, že se čínský nátlak stupňuje.

Pokud se dvě supervelmoci silově přetahují v některé části světa, obvykle se také pokouší protivníka oslabit tam, kde se důrazně nebrání. Najít jeho slabší místo a tam ho zmáčknout. Proto se Sověti za studené války intenzivně snažili pronikat do Latinské a Střední Ameriky, protože ji viděli jako slabý podbřišek USA.

V případě eskalace vojenského konfliktu mezi supervelmocemi by tak bylo možné zvýšit tlak na amerického soupeře i z jiného úhlu, než je na hlavním „bojišti“. Přesně takto dnes Čína chápe středovýchodní Evropu. Z čínského pohledu jsme měkkou částí západního (tedy očima Pekingu amerického) prostoru, protože obranyschopnost států středovýchodní Evropy je upřena na urgentní hrozbu z Ruska, naše instituce nemají vůli se důrazně bránit a míra chápání čínských záměrů je velmi nízká.

Lze říci, že ve středovýchodní Evropě chápou čínský vliv jako hrozbu téměř výhradně jen zpravodajské služby a občas jednotlivci v dalších institucích. Občas se najde opoziční politik, který prohodí pár slov o brutálním potlačování lidských práv v Číně, ale tím to končí. O hrozbě čínského vlivu na politickou nezávislost státu (tedy životní zájem Česka dle platné Bezpečnostní strategie ČR) nemluví skoro nikdo. Právě proto je čínské pronikání do státních struktur tak jednoduché – protože skoro neexistuje odpor. Podle české kontrarozvědky dochází k „prohlubování vlivové infiltrace české politiky a složek“. 

Čínský cíl ve středovýchodní Evropě

Co je tedy čínským cílem ve středovýchodní Evropě? Přirozeně tento strategický záměr není tažen ekonomickou nebo vojenskou logikou. V těchto oblastech nejsme ve světle americko-čínské konfrontace relevantní a pro Čínu zajímaví. Naše sportovní kluby, továrny, pivovary nebo turistické agentury mohou posloužit pro vycucání know-how nebo legitimizaci čínských aktivit v Česku a dále na Západě, ale ekonomicky jsou pro čínské stratégy naprosto bezvýznamné. Skrze naše členství v EU se čínský režim snaží získat informace o fungování našich institucí a pravidel, aby si ulehčil infiltraci jiných unijních států. Hlavní motivací ale je, aby středovýchodní Evropa nestála po americkém boku jako pevný a důrazný spojenec Washingtonu, až čínsko-americký konflikt přitvrdí.

Neutralizace budoucích spojenců nepřítele a jeho izolace je hluboce zakořeněna v čínském vojenském myšlení. Dnes pouze vidíme aplikování této strategie skrze civilní nástroje, jako je strategická korupce, tedy skupování si vlivu přes různé firmy, které se tváří, že jde pouze o byznys, ale v realitě se asijský totalitní režim snaží zajistit si vliv na rozhodování přes bývalé i současné politiky. Podobně postupuje Rusko přes osoby, jako je bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, z čínské strany to u nás vidíme jen v jiném formátu a rozsahu.

Z globálního pohledu se malé Česko čínským plánovačům hodí. O podobné vlivové aktivity se Peking snaží i v řadě dalších států, jenže Česko a pár dalších států (jako je Maďarsko nebo Srbsko) se skrze část svých politiků přímo k takové kolaboraci nabízí.

V evropském kontextu si pro tuto snahu nakoupit si výrazný geopolitický vliv Peking zvolil formát 16+1, skrze který předstírá privilegované postavení pro středovýchodní část kontinentu. Čínský režim si tak pouze chytře vytipoval institucionálně slabší a reálně úplatnější část západního světa. Česko je dnes v tomto ohledu už bezbranná základna, tedy „nepotopitelná letadlová loď“, jak nás jako stát označuje prezident Zeman, který slouží jako jeden z čínských sluhů.

Vzhledem k tomu, že hrozbě čínského vlivu v Česku rozumí víceméně jen zpravodajská komunita a několik lidí v médiích a expertních institucích, téměř nikdo mu v posledních letech nekladl reálný odpor. Pohádky o životadárných strategických investicích zaplnily český veřejný prostor, zatímco v pozadí si čínské entity získávaly vliv na hlavu státu, několik významných politických stran, tři bývalé premiéry nebo univerzitní centra.

Místo západních technologií se v Česku pomalu prosazují čínské technologie do zásadních oblastí pro fungování státu a společnosti, aniž by to téměř komukoliv vadilo. Čínským státem ovládané firmy, jejichž produkty naši spojenci zakazují na své počítače instalovat z bezpečnostních důvodů, v Česku budují datová centra strategických firem nebo rozdávají telefony do úřadů ústavních činitelů. Do svých služeb na Čínu navázané entity získaly několik bývalých ministrů, čínská ambasáda se snaží platit desítkám představitelů českého politického života drahé výlety do Číny. Během nich je možné vytvořit psychologické profily návštěvníků tohoto totalitního státu a vytipovat si, s kterým z nich a jak půjde do budoucna pracovat.

Čínský režim myslí do budoucna, proto tyto plně hrazené pozvánky dostávají i lidé, kteří u moci ještě nejsou, ale mají k tomu výrazné předpoklady – například lokální politici nebo regionální policejní představitelé. Pokud si uvědomíme, že čínským dlouhodobým cílem je zajistit, aby se Česko v horizontu 10–20 let nechovalo jako reálný spojenec Washingtonu, pak aktivity čínského režimu a jeho českých prostředníků nejsou překvapivé. Pokud získáte pro čínskou věc osobní psychologické profily několika málo stovek lidí tvořících český politický a mediální establishment, několik desítek z nich přímo zaměstnáte, na některé získáte kompromitující materiály a zbytek budete dlouhodobě kultivovat, víc nepotřebujete.

Vaření žáby

Bezpečnostní experti v západním světě dobře vědí, jak Čína postupuje. Obvyklou čínskou taktikou je využívat své menšiny v cílové zemi ke špionáži a prosazování vlivu. To se daří v jihovýchodní Asii nebo USA, ale ve středovýchodní Evropě takové rozsáhlé skupiny skoro nenajdeme. Čínská ambasáda v Praze tak zůstává u využívání příslušníků svých menšin v Česku maximálně v řádech několika stovek, což česká společnost veřejnost mohla vidět na jaře 2016, kdy organizované agresivní skupiny Číňanů mimo jiné mlátily Čechy v ulicích Prahy během návštěvy čínského prezidenta.

Proto Pekingu zbývá jednoduchá metoda – získat si současné i budoucí elity, které pak budou jednat ve prospěch čínského impéria, když si to bude Komunistická strana Číny přát. Začne to menšími věcmi, kdy čínské zájmy trestají skrze prezidenta diplomacii, která vyjádří podporu lidskoprávním otázkám. Následovat může podpoření Číny v různých teritoriálních sporech týkajících se Jihočínského moře. Nic z toho v Praze do ulic demonstrace nepřivede. Na rozdíl od ruských metod, které jsou obvykle brutální a nárazové (od zasahování do voleb přes organizaci pokusu o násilný puč v Černé Hoře po snahu zavázat si český stát megazakázkou na Dukovany pro ruskou společnost Rosatom), čínský přístup připomíná vaření žáby.

Kromě prosazování svého vlivu souběžně probíhá snaha o paralýzu odporu. Proto dnes Čína zakládá své Konfuciovy instituty sloužící k vytipovávání studentů na univerzitách a kupování si vlivu, čínské vládní instituce se snaží legitimizovat se svou koupenou přítomností na českých vysokých školách stejně jako to dělají jinde ve světě. Že v roce 2018 bude ambasáda totalitního státu oficiálně sponzorovat konference ve Vlasteneckém sále nejstarší české univerzity, to by asi bylo před pár lety těžko představitelné. Dnes je to realita, která ani nevyvolá otázky a investigativní reportáže.

Pokud čínský režim získá dostatečný vliv v jednom státě, bude se ho snažit využívat k paralýze odporu institucí, jejichž jste členem. Takže pokud se bude například na Evropské radě mezi unijními premiéry a prezidenty hlasovat o návrhu na zavedení bezpečnostního vyhodnocování rizikových investic (zejména z Číny), Česko bude proti. Zní to jako fantasmagorie? Přesně to se stalo. Premiér zastupující stranu, která se stala hlavním nástrojem českého obratu k Číně, se v červnu 2017 na Evropské radě stal jedním z evropských lídrů, kteří de facto zastavili důrazný evropský postup proti rizikovým čínským investicím, který navrhovalo Německo, Francie a Itálie. Proč to udělal, to ví jen on sám. Že to vyhovovalo čínským zájmům, je však evidentní.

Číňané nespěchají

Když známe dlouhodobý cíl, pojďme si představit, jak mohou vypadat další fáze, pokud se nebudeme bránit. Když se čínský plán zdaří, časem dojde k paralýze českých bezpečnostních institucí a reálný odpor přestane existovat. Důvěra západních spojenců vůči Česku prakticky zmizí, naše zpravodajské služby budou ruskou a čínskou špionáž přehlížet, jako to dnes dělají Rakušané, Bělorusové nebo třeba Srbové. Česko poslouží jako zpravodajská základna pro čínské aktivity proti Německu, stejně jako tak dnes částečně funguje pro ruské zpravodajce. Navenek to skoro nikdo nepozná, v Česku se nadále bude žít skvěle. V dnešním Rakousku nebo Srbsku si také člověk na ulici nevšimne, že jeho země slouží jako faktická základna cizího diktátorského režimu proti sousedícím zemím.

Bude docházet k postupným malým krokům, kdy se kritické názory z veřejné debaty postupně vytlačí, dominují pohádky o významné ekonomické spolupráci (přičemž český vývoz do Číny činí dlouhodobě pouhé jedno procento našeho exportu), a tak se postupně z cílové země může stát nesuverénní kolonie. V ní se bude žít krásně, pokud člověk nebude mít názor odporující oficiální pozici Komunistické strany Číny. K tomu nejsou potřeba tanky v ulicích, ale úplatní politici a národ, který se reálně nebrání, protože ani nechápe, že probíhá faktické převzetí moci. Čínský režim totiž není hloupý a nepotřebuje absolutní kontrolu.

Postačí, když Česko jako jejich trojský kůň jednou za čas vazalsky podpoří Peking na mezinárodním poli, doma nebude klást čínskému vlivu odpor a lidé varující před poklonkováním největšímu světovému totalitnímu režimu budou izolováni a vykresleni jako blázni. Pokud chceme v reálném čase vidět, jak se to ruským a čínským silám daří, stačí se podívat do dnešního Srbska nebo Běloruska. Reálná šance na odpor zde dnes už neexistuje. Podívejme se, co Čína v Česku získala za poslední tři roky a zkusme si upřímně říci, že se to opravdu stát nemůže. 

Jakub Janda působí jako ředitel think-tanku Evropské hodnoty. Specializuje se na téma informačních operací. V roce 2016 se jako konzultant podílel na formulaci vládního Auditu národní bezpečnosti, který mimo jiné definoval hrozby pro český stát spojené s působením Ruska a Číny.

 

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818