Čína tajně zničila vlastního šéfa Interpolu: Měl ukázat, jak je skvělá. Místo toho sám padl na dno

08. 10. 2018 • 16:20

Těžko hledat lepší ilustraci pro rčení střelit se do vlastní nohy, než je příběh Meng Chung-weje. Když nastoupil před dvěma lety do funkce šéfa mezinárodní policejní organizace Interpol, mělo to získat na mezinárodním poli respekt pro čínský soudní a policejní systém. Zkrátka ukázat světu, že nová Čína je jiná a lze k ní přistupovat bez předsudků. Že už nejde o neprůhlednou mašinérii rozhodující podle přání svých často úplatných stranických šéfů. Ukázal se ale pravý opak.

Čínské ministerstvo státní bezpečnosti, jmenovitě Národní kontrolní komise, teď oznámila, že Meng Chung-wej je vyšetřován kvůli „korupci“ a „porušení“ práva. Měl tím navíc „vážně ohrozit“ vládnoucí komunistickou stranu a policii.

Z čeho přesně je obviněn policista, který měl jako „pan čistý“ reprezentovat na mezinárodním poli Čínu, není jasné. Spekuluje se o tom, že šlo protežování firem při státních zakázkách na čínském ministerstvu veřejné bezpečnosti. Zatím to ani není tak důležité. Zda je skutečně vinen, totiž bledne ve srovnání s tím, jakým způsobem byl zadržen a kdo ho vyšetřuje.

Meng Chung-wej nejprve najednou na konci minulého měsíce zmizel. Odcestoval do Číny a slehla se po něm zem. Nic nevěděli ani v „jeho“ Interpolu a manželka následně spustila poplach, že se její muž nehlásí. V poslední zprávě jí poslal emotikon – obrázek s nožem – což značilo, že mu hrozí nebezpečí. Čínské úřady na dotazy ohledně jeho pobytu neodpovídaly, tamní tisk mlčel.  

Mezitím francouzské úřady, kde ústředí organizace sídlí, začaly situaci vyšetřovat. Pak do Interpolu překvapivě dorazila jeho rezignace, ovšem opět bez vysvětlení. Na dotazy novinářů nikdo v Pekingu neodpovídal, protože byly zrovna svátky. A teprve dnes, v pondělí 8. října se objevila na webu čínského ministerstva zpráva, že je obviněn.

Dnes již bývalého šéfa Interpolu vyšetřuje už zmíněná Národní kontrolní komise. Jde o nový orgán, který vznikl letos spojením několika protikorupčních úřadů, včetně disciplinární komise čínské komunistické strany. Po té zdědila možnost zadržovat podezřelé šest měsíců bez obvinění, přístupu advokátů a povinnosti kohokoliv informovat o jejich osudu.

Komise zřejmě stále má i tajná vězení a vyšetřovatele, kteří jsou mimo kontrolu státních orgánů a podléhají přímo řízení vrchních pater strany. Nehledě na to, že část těchto lidí je podle organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch podezřelá, že vyšetřované klidně i mučí. Zkrátka, takhle nějak ve skutečnosti vypadá systém, který měl Meng Chung-wej podle čínských představitelů propagovat na mezinárodním poli jako právní a spravedlivý.

Komunistická buňka zaměstnanců ministerstva veřejné bezpečnosti, kde Meng Chung-wej pracoval, už včera o půlnoci na mimořádném jednání vyjádřila „jednoznačnou podporu“ vyšetřování a „absolutní politickou loajalitu“ prezidentovi a šéfovi komunistické strany Si Ťin-pchingovi, potažmo celému vedení partaje. Právě Si Ťin-pching je totiž strůjcem kampaně proti „mouchám a tygrům,“ tedy malým i velkým úplatkářům. Původně ji používal na získání popularity u veřejnosti, protože Čína byla korupce plná, později i k likvidaci svých politických odpůrců a nakonec k odstranění některých mocných byznysmenů a veřejně známých osobností.

Cílem je zdá se nejen odstranit korupci, ale také ukázat, že potrestán – za skutečné či domnělé činy – může být každý bez ohledu na své postavení. Stalo se to v případě poradců bývalých komunistických vůdců, u nás známého šéfa firmy CEFC a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-minga, nebo nejznámější čínské herečky Fan Ping-ping. Daná osoba se ztratí, její jméno mizí z médií a internetu, pak je oznámeno její vyšetřování, a pak se buď veřejně kaje, nebo je jen oznámen trest.

Teď došlo i na zástupce Číny v mezinárodních institucích. Všechny nadnárodní organizace musejí být připraveny na to, že čínský zástupce z nich jednoho dne může nehledě na své postavení zmizet. Objeví se pak v Číně v trestaneckém mundúru. Jak prohlásil čínský komentátor Teng Jü-wen (samozřejmě ze zahraničí): „čínským úřadům jde o dění v Číně a nestarají se o něčí mezinárodní význam. Je to teď nový normál.“