Čísla ukázala, co chce český volič. Svět tradičních stran se jen tak nevrátí, volby budou o těchto třech trendech

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Sledujeme silný propad podpory hnutí ANO a naopak až brutální expanzi koalice Pirátů a STAN. Andrej Babiš přes šest let dominoval české politice, ale dnes jeho hnutí na nového lídra české politiky v průzkumech ztrácí neuvěřitelných dvanáct procentních bodů. A je otázka, zda má (byť teoretickou) šanci nastolený trend zvrátit. Tak by šlo shrnout aktuální data agentury Kantar CZ pro nedělní Otázky Václava Moravce. Ovšem je třeba dodat, že nakonec všechno může být přece jen trochu jinak – volby jsou stále daleko.

Výstupy šetření má smysl se zabývat i z jiného důvodu, odrážejí totiž hlubší trendy, bez kterých nelze současné české politice porozumět. Předně: Piráti jsou podle Kantaru, který zveřejnil svá únorová data, před hnutím ANO už i sólo. Ještě podstatnější možná je, že samostatná ODS se pohybuje těsně pod deseti procenty, ČSSD pod pěti. 

Jinak řečeno úbytek hlasu pro Andreje Babiše vůbec neznamená návrat voličů k tradičním politickým stranám. Lze to říct i takto: strany, které před volbami do sněmovny v roce 2010 buď ještě neexistovaly nebo v ní nebyly zastoupeny (Piráti, hnutí ANO, STAN, SPD), okupují první čtyři místa a mají v součtu podporu osmašedesáti procent voličů.

Únorový volební model - strany (Zdroj: Kantar pro ČT)
sinfin.digital