Čísla ukázala, jak Babišovi teče do bot. Je to moment, který se zpětně ukáže jako zlomový

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Vznik dvou opozičních předvolebních koalic přinesl do české politiky novou dynamiku a ta se projevuje. Hnutí ANO bylo několik let naprosto dominantní formací – druhá a třetí strana v součtu neměly ani zdaleka srovnatelnou podporu. Podle aktuálních dat agentury Median už je to jinak, svazek Pirátů a STAN ztrácí na hnutí Andreje Babiše jen 1,5 procentního bodu. A co je možná ještě důležitější: potenciál má tahle koalice na 35 procentech, zatímco volbu hnutí ANO zvažuje 32,5 procent oslovených voličů.

Na úvod prostá čísla: hnutí ANO by podle Medianu v lednu volilo 26,5 procenta respondentů. Druhá je koalice Pirátů a STAN, v danou chvíli by pro ni hlasovalo 25 procent voličů. Je to o půl procentního bodu víc, než je prostý součet obou stran z posledního, tedy listopadového šetření stejné agentury. Koalici SPOLU – ODS, lidovci a TOP 09 – by v lednu preferovalo 18,5 procenta oslovených voličů. To je o 1,5 bodu méně, než činí součet samostatných listopadových výsledků trojice stran. Mírný nárůst zaznamanala Okamurova SPD (nyní 9 procent), dlouhodobě naopak stagnuje ČSSD (7 procent) a KSČM (7 procent).

A teď kontext a důsledky. Je evidentní, že se tato nová data zpětně budou jevit jako zlomový moment. Klíčový je totiž dlouhodobý vývoj situace hnutí ANO. I kdyby v posledních měsících jeho podpora neklesala, podstatné je, že neroste. Andrej Babiš už nemá kde brát a může za to mimo jiné i koronakrize, které už lidé mají po krk. Pokud si premiér dříve pečlivě budoval image kompetentního lídra, v posledních měsících se tento obraz fatálně bortí. Covid zjevně nezvládá, resort zdravotnictví je v rozvalu, zvenčí se to jeví tak, že s Babišem už nechce mít nikdo nic společného. Kdo může, prchá.

Zdroj: Median


Ilustrovat to lze na opakovaných spekulacích o výměně ministra zdravotnictví Jana Blatného, za kterého ale Babiš nemá náhradu. Také proto lze v politickém zákulisí zaslechnout, že by to vzal premiér sám na sebe a faktickým řízením resortu pověřil Romana Prymulu, který se musel na podzim poroučet. Jedním z efektů toho všeho je, že kromě penzistů už hnutí ANO zjevně nemá koho oslovit, navíc má mizivý koaliční potenciál. Pokud ve volbách v roce 2017 volilo hnutí ANO, ČSSD a KSČM v součtu téměř 45 procent voličů, nyní je to 40 procent. Ta ztráta jde navíc za Babišem, sociální demokraté i komunisté jsou de facto v porovnání s volbami na svém.

Jen pro srovnání: Piráty, ODS, TOP 09, lidovce a STAN volilo v posledních sněmovních volbách dohromady 38,4 procenta voličů. Nyní podpora obou koalic, ve kterých těchto pět stran figuruje, činí 43,5 procenta. Ještě to není úplně patrné, ale především pokud jde o koalici Pirátů a STAN, to celé může mít jeden závažný psychologický efekt: nerozhodnutí voliči, kteří lavírují, se začnou přesouvat k pravděpodobnému vítězi. Nikdo nechce být na straně poraženého. Obzvlášť pokud Babiš bude  pokračovat v chaotickém a nepředvídatelném vládnutí, které se prostě v časech koronakrize dotýká úplně každého z nás. 

Tím vším rozhodně nemá být řečeno, že je o volbách rozhodnuto! Nic by nebylo vzdálenější pravdě. Základní trendy se nicméně vyvíjejí proti premiérovi. Vcelku realisticky lze čekat, že celá jeho mašinerie spustí co nevidět poměrně masivní kampaň. Údajně už ve velkém nakupuje reklamní plochy nejen v médiích, ale také ve veřejném prostoru. Připočíst k tomu musíme festival vládních tiskových konferencí a kouzla na sociálních sítích. Těžko říct, zda to bude Babišovi stačit. Dost možná se o tom totiž bude rozhodovat jinde, tedy v podpoře stran, které bude po volbách potřebovat. A pokud ČSSD půjde do voleb se Zelenými, a tedy se závazkem, že „s Babišem po volbách už ne“, nezbude mu nic jiného, než spoléhat na SPD a KSČM. A to může být prostě málo.

Že Babiš už nikoho nemá, připomínáme i v novém díle Topol show. Poslechněte si pdocast.

TOPOL SHOW — Topolánek

SDÍLET
sinfin.digital