Čísla ukázala, jak Babišovi teče do bot. Je to moment, který se zpětně ukáže jako zlomový

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Vznik dvou opozičních předvolebních koalic přinesl do české politiky novou dynamiku a ta se projevuje. Hnutí ANO bylo několik let naprosto dominantní formací – druhá a třetí strana v součtu neměly ani zdaleka srovnatelnou podporu. Podle aktuálních dat agentury Median už je to jinak, svazek Pirátů a STAN ztrácí na hnutí Andreje Babiše jen 1,5 procentního bodu. A co je možná ještě důležitější: potenciál má tahle koalice na 35 procentech, zatímco volbu hnutí ANO zvažuje 32,5 procent oslovených voličů.

Na úvod prostá čísla: hnutí ANO by podle Medianu v lednu volilo 26,5 procenta respondentů. Druhá je koalice Pirátů a STAN, v danou chvíli by pro ni hlasovalo 25 procent voličů. Je to o půl procentního bodu víc, než je prostý součet obou stran z posledního, tedy listopadového šetření stejné agentury. Koalici SPOLU – ODS, lidovci a TOP 09 – by v lednu preferovalo 18,5 procenta oslovených voličů. To je o 1,5 bodu méně, než činí součet samostatných listopadových výsledků trojice stran. Mírný nárůst zaznamanala Okamurova SPD (nyní 9 procent), dlouhodobě naopak stagnuje ČSSD (7 procent) a KSČM (7 procent).

A teď kontext a důsledky. Je evidentní, že se tato nová data zpětně budou jevit jako zlomový moment. Klíčový je totiž dlouhodobý vývoj situace hnutí ANO. I kdyby v posledních měsících jeho podpora neklesala, podstatné je, že neroste. Andrej Babiš už nemá kde brát a může za to mimo jiné i koronakrize, které už lidé mají po krk. Pokud si premiér dříve pečlivě budoval image kompetentního lídra, v posledních měsících se tento obraz fatálně bortí. Covid zjevně nezvládá, resort zdravotnictví je v rozvalu, zvenčí se to jeví tak, že s Babišem už nechce mít nikdo nic společného. Kdo může, prchá.

Zdroj: Median
sinfin.digital