Co bude, až bude Amerika sama? Komentář Michaela Romancova

michael Romancov

Zrušení naplánované schůzky s Kim Čong-unem a následné prohlášení, že se možná přece jen uskuteční, zajistilo v minulém týdnu Donaldu Trumpovi hlavní díl mediální pozornosti. Zatím se nezdá, že by Trump vůči jakémukoli světovému problému měl nějakou strategii, ale určitě je rád, když se o něm mluví.

Prezidentovi příznivci argumentují, že dosáhl propuštění několika dlouhodobě vězněných Američanů, a navrch dal Severokorejcům ochutnat jejich vlastní způsoby.

Kritici upozorňují, že mezitím jednala Angela Merkelová v Číně a v Petrohradu se na investičním a ekonomickém fóru setkal Vladimir Putin s Emmanuelem Macronem a japonským premiérem Šinzó Abem. Evropa i Japonsko tak prý Americe dávají najevo, že s Trumpem nebude „America first“, ale „America alone“.

Kdyby nic jiného tak počet odchodů ze současné americké administrativy celkem zřetelně ukazuje, že jednání s egomaniakem Trumpem zdaleka nepředstavuje problém jen pro cizince. Skutečně ale platí, že se dlouholetí američtí partneři začínají rozhlížet jinde? Cesta Merkelové do Pekingu byla od roku 2005, kdy se poprvé stala kancléřkou, v pořadí již jedenáctá, takže v tomto ohledu nic nového.

Zatímco ruská média nadšeně referovala o přítomnosti globálních špiček v Petrohradu, spekulovala řada zahraničních titulů o konci Putinovy „izolace“, do které se dostal v listopadu 2014 na summitu G20 v australském Brisbane po anexi Krymu a sestřelení malajsijského letadla MH17. Došlo v Petrohradu k nějakému skutečnému průlomu?

Rusko a Japonsko opět jednaly o uzavření mírové smlouvy, na níž se obě země od roku 1945 nejsou schopny dohodnout. A opět marně. Abe však „optimisticky“ prohlásil, že se smlouvy dočká ještě tato generace.

Na tiskovce po rozhovorech Putina s Macronem byly jak položené otázky zahraničních médií, tak i Macronovy odpovědi tlumočeny do ruštiny tak, aby se minimalizoval negativní efekt čerstvých výsledků vyšetřování ruské účasti na sestřelení letu MH17 nad východní Ukrajinou.

O to víc byl zdůrazněn Putinův požadavek, že se Západ musí naučit respektovat oprávněné ruské zájmy.

sinfin.digital