Co dělat, když se střelíte do nohy? Střelte se i do druhé!

GLOSA MARTINA MALÉHO | Dvě věci mě stále ještě dokáží naplnit úžasem: hvězdné nebe nad hlavou a komunikační impotence české opozice, zejména, ale nikoli výhradně, ODS.

Sleduju dění v české politice povrchně. Ano, přesně tak, jak ho sleduje asi pět z deseti spoluobčanů. Ten zbytek ho totiž nesleduje vůbec a reaguje jen na silné přímé impulsy, jako jsou volby a skandály.

A jako povrchní pozorovatel vnímám propastný rozdíl mezi tím, jak mě (potažmo masu voličů) oslovují jednotlivé strany. To máte na jedné straně ANO s velmi profesionálním týmem, který dovede nadstandardně pracovat s tématem a s pozorností. Vedle něj třeba Piráty, kteří taky nejsou na marketing a selfpromo úplně leví. A pak máte některé opoziční strany – a proč to neříct: TOP 09, KDU-ČSL a hlavně ODS –, u kterých máte chuť vrazit si vidličku do ruky pokaždé, když se odehrává nějaké politické téma, které shodou okolností lidi zajímá.

Na jaře to byl „legendární“ e-shop s digitálními dálničními známkami a hackaton k němu. Nakonec to nedopadlo moc slavně – teda ten hackaton, samotné dálniční známky prý fakt budou. Pro připomínku: na té akci se pohotově objevil Babiš, s organizátorem se vyfotil, ministra odvolal, takže, jak se říká, ukradl celou show pro sebe a opozice, která měla před sebou ložené téma, se zmohla jen na fňukání, stěžování si a na nemastná neslaná prohlášení.

Podaří se z daňové šílenosti vytvořit rozumný zákon? Ve hře je mnoho

Tehdy jsem se nějak veřejně vyjádřil na to téma, a dokonce mi odpověděl programový manažer ODS a snažil se mi vysvětlit, že ODS bohužel nemá takový přístup do médií jako vláda, navíc že to je hrozně těžké, že to téma není jednoznačné a že za to vlastně můžou novináři a voliči, kteří si nehodlají přečíst vyjádření předsednictva, vydané již před týdnem na stranickém webu.

Tehdy jsem pochopil, že někomu prostě není dáno. Fakt není. Hodíte před něj jasnou politickou příležitost, na které se dá pořádně vymezit, strhnout na sebe pozornost a využít ji k ukázce jasného postoje: Jsme tu, jsme kompetentní, na tohle máme řešení!

Minulý týden zase – zrušení superhrubé mzdy. ODS hlasovala spolu s ANO. Následná bouře, kterou tohle hlasování rozpoutalo, je ideální příležitost pro silného lídra, aby promluvil a jasným hlasem všechno vysvětlil. Zatím to za něj dělají komentátoři, a je to velevtipná přetahovaná. Ve zkratce:

- „ODS fuj, hlasovala s ANO“

- „Ale ODS hlasovala ve shodě se svým předvolebním slibem!“

- „Ale hlasovala pro půlku toho slibu, daného navíc v období konjunktury.“

- „Takže vyčítáte ODS, že plní předvolební program?“

A tak dále, a tak podobně. Předseda Fiala proto usedl k twitteru, jen bohužel netrefil atmosféru debaty a vzkazuje třeba tohle:

No, nevím. Za sebe můžu říct dvě věci: Zaprvé že mi připadá hodně divné hodit vidle do horko těžko složené trojkoalice pár týdnů poté, co jste se na ní s lidovci a TOP 09 domluvili. No a zadruhé bych od pravicové strany čekal jiný postup, totiž nejdřív osekat zbytné výdaje a až pak příjmy, popřípadě udělat to najednou, a ne ořezat příjmy a pak chodit a říkat, že „napřesrok, až nás zvolíte, tak omezíme i výdaje.“ Protože i kdyby nakrásně ODS napřesrok sestavovala vládu, tak si právě teď ustřelila židli pod vlastním zadkem a výrazně zvětšila rozpočtovou díru, kterou bude zasypávat. Jestli to měl být signál „plníme program, i kdybychom měli hlasovat s arcilotrem,“ tak to byl signál podivný, krátkozraký a především naprosto zoufale vysvětlený.

Když jde o stranu, jde i Kalousek k čertu. Jak ODS našla Andreje

Navíc v situaci, která panuje tady a teď, kdy je docela pravděpodobné, že si lidé budou příští léto pamatovat jen to, že „Babiš snížil daně,“ a bude jim úplně jedno, co Petr Fiala říká. (Ostatně, s covidem to, zdá se, funguje už teď a lidé nepřičítají vinu vládě, ale nezodpovědným spoluobčanům.)

Můžeme se vsadit, co bude říkat. Bude říkat objektivně naprostou pravdu o tom, že Babiš zadlužuje zemi, sám z toho čerpá, až se zalyká, že je to populista, lhář, korupčník a lump - tedy totéž, co říká už pár let a co nepřestal říkat ani za koronakrize. Prostě předvede to, co jsem před časem nazval „festival marnosti“. 

Pokud tedy do té doby vydrží, protože volání „budu bránit barikády, i kdybych měl padnout...“ v politice většinou signalizují hlubokou iontovou disbalanci nebo podobný stav předkolapsové akutní kognitivní indispozice.

Podle průzkumu Kantaru pro ČT ale právě tohle voličům docela vadí. Obecně říkali, že jim vadí vystupování nejvyšších představitelů, a „pokud už konkrétní byli, šlo o předsedu Petra Fialu, jemuž vyčítali například populistické odmítnutí roušek v srpnu, obecně negativní vystupování za každé situace nebo neschopnost nabídnout a komunikovat rozumnou alternativu k současné vládě“ - tak okomentoval posun preferencí analytik Pavel Ranocha pro Deník N.  

Neschopnost jasně ukázat a vysvětlit rozumnou alternativu k Babišovi je věc, která mi na současné opozici vadí nejvíc, a není to tentokrát jen problém Petra Fialy. Psal jsem to ostatně tady i jinde - je to nejjednodušší způsob, jak přesvědčit voliče ne o tom, že Andrej je špatný, ale o tom, že my jsme dobří!

Myslím, že tahle země si v roce 2021 zaslouží, aby měla nějakou pozitivní vizi, i kdyby to mělo být náročné, namáhavé a nesnadné. Hlavně ať to není další kolo populistického prožírání cizích půjček a impotentního opozičního povídání o tom, jak je to špatné.

Profant: Prolomit šifrování je jako prolomit listovní tajemství. Uškodíme sami sobě

Bylo by super, kdyby Agrofert koupil akcie Echa. Mohl by oprávněně namítat, že je namířené proti němu, říká majitel vydavatelství Ovčaří

SDÍLET
sinfin.digital