Z presumptivního premiéra koulí na noze? Pirátská koalice řeší, co s hurikánem Bartošem

GLOSA PETRA HOLCE | Málokdo zažívá pár týdnů před volbami tak divokou jízdu jako Piráti, kterým v průzkumech začaly povážlivě klesat preference. A to samé platí i pro jejich lídra Ivana Bartoše osobně. Ještě nedávno byl presumptivním premiérem a jeho koalice se těšila pověsti favorita voleb. Teď jí zdánlivě došel dech a Piráti řeší, jak zastavit nepříjemný sestupný trend. Takže do ČT radši nechají jít šéfa STAN Víta Rakušana, protože je prý těžší ho ostřelovat. Z hvězdného „hurikána Ivana“ je najednou hvězdná pěchota?

Toho „hurikána“ jsem samozřejmě pirátsky nasdílel z nové knížky Hurikán Ivan, která právě vychází. A i ta ukazuje, že na co Piráti poslední dobou sáhnou, to se otočí proti nim. Knižní „zpovědi“ politických lídrů samozřejmě k volbám dávno patří stejně jako billboardy, což mimochodem vysvětluje, proč mívají i podobnou „uměleckou“ kvalitu. Většina lídrů proto ani nic nepředstírá a „své“ knihy prostě rovnou rozdávají voličům.

Ne tak Piráti: ti teď zcela vážně tvrdí, že Hurikán Ivan, vydaný měsíc před volbami, je „intimní zpověď“, a proto náklady na vydání knihy nezapočítají do volební kampaně. Nechme teď stranou takové nuance, jako že knihu sice vydává knižní nakladatelství, současně ale Piráti zvou na její křest politické novináře: volby a podobné „detaily“, to nikdy nejde dohromady. A právě to jako by Piráti vůbec nepochopili a Bartoš zvlášť.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital