Co si takhle v kampani stoupnout před lidi a říct: „Voliči, pochopte, že musíte zachránit demokracii a ideály listopadové revoluce!?“

KOMENTÁŘ MARTINA MALÉHO | Opakování je matka moudrosti, a opakování zjevného je matka zjevné moudrosti. Jinak si nedovedu vysvětlit, proč by někdo dělal stále stejnou zjevnou chybu…

Aktuální předvolební boj sleduju zpovzdálí, primárně (ovšem nikoli výlučně) prostřednictvím svých sociálních sítí, kde vidím jednostranně zkreslený obraz, daný tím, jaké lidi sleduju. Nepřekvapivě to jsou lidé lehce pravicoví, spíš liberální, rozhodně ne fanoušci Andreje Babiše, a tak dál. A fascinuje mě na nich (na nich! Ne na volebním klání!) věc, kterou pozoruju už dlouho, totiž přesvědčení, že teď už to přeci musí být všem jasné, povzbuzované a posilované zrcadlem sociální bubliny.

No – nemusí. Ukazuje se to vždy, když do těchto kruhů pronikne třeba výrok nějakého příznivce té jiné strany. Následuje zděšení, pohoršení, úlek, popření a rezignace… Ironicky jsem říkával: „To máte z toho, že nesledujete Výměnu manželek!“ Teď budu trochu sofistikovanější a řeknu: To máte z toho, že nečtete Českou jízdu od kolegy Vráti Dostála!

Ti lidé, se kterými se kolega Dostál setkával při výjezdech do zapadlých i méně zapadlých koutů České republiky, jsou stejní jako vy. Mají trochu jiné starosti, trochu jiný život, a proto logicky vidí věci jinak, než je vidíte vy z velkého města. Není to důvod k pohoršení, a jen hlupák by to bral jako důvod k povyšování. Zato je to velmi dobrá příležitost k zamyšlení.

Vlastně se dá říct, že v aktuální volební kampani se nehraje o můj hlas, ani o vaše hlasy. My jsme víceméně rozhodnutí, a své rozhodnutí si opíráme o naše vidění světa a hodnot. O nějaké naše ideje a ideály, které, a to je potřeba zdůraznit, nejsou univerzálně vnímané jako zásadní. Ano, věříme tomu, že by je měli ctít všichni, ale ideje pohříchu nepatří v pyramidě potřeb mezi ty podstatné věci. Jsou až někde nad tím, jako nástavba.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč lidé volí Babiše a Okamuru?
  • A proč na ně žádné morální apely nefungují a fungovat nebudou?
sinfin.digital