Když nemůžeš, tak (ve slibech) přidej! Proč si Rusko a Čína mohou dovolit ignorovat klimatický summit v Glasgow?

Milan Smutný

KOMENTÁŘ MILANA SMUTNÉHO | Stovky lídrů světa se bezmála na dva týdny sjely do skotského Glasgow, aby debatovaly, jak snížit růst průměrných teplot do konce století na planetě z očekávaných 2,7 °C maximálně na 1,5 stupně Celsia. Je to v pořadí již 26. konference o změně klimatu (COP26) pořádaná OSN, která vychází z předpokladů významné skupiny vědců, že za růst teplot může vzestup objemu oxidu uhlíku zaviněný činností člověka.

Světová meteorologická organizace aktuálně oznámila, že loni poklesly emise CO2 o 5,6 %, a přesto došlo k nárůstu koncentrace CO2 v atmosféře o 2,5 ppm (a také došlo ke zvýšení koncentrací metanu a kysličníku dusičitého). Čili i když přísun CO2 do vzduchu lidskou činností slábl, koncentrace přesto rostla. To zřejmě potvrzuje, že obsah CO2 ve vzduchu je řízen silným přírodním mechanismem, který do značné míry eliminuje vliv antropogenních emisí.

Zatím se na konferenci s řadou dílčích jednání za účasti 30.000 expertů a hostů opakují alarmující výzvy, že lidstvo toho dělá proti oteplování málo, ale největší viník světových emisí CO2 Čína s podílem bezmála 30 % nemá na akci svého zástupce. Chybí také ruský, brazilský i turecký prezident a další lídři. I tak do Glasgowa přiletělo na konferenci několik set tryskáčů se svými VIP odhodlanými bojovat s CO2 všemi prostředky, bez ohledu na enormní emisní stopu.

Evropská zelená sebevražda

Na konferenci zaznělo disonantně vystoupení českého premiéra Andreje Babiše. Eurounijní Zelená dohoda (Green Deal), jež má do konce roku 2050 skončit uhlíkovou neutralitou celé Unie, se podle Babiše bez racionálního přístupu může stát evropskou zelenou sebevraždou. Zelená dohoda může dle Babiše vést k sociálním, ekonomickým, politickým i geopolitickým nákladům, což může vytvořit enormní napětí ve společnosti či mezi spojenci a otevřít dveře radikálům. Dohoda podle premiéra může být zodpovědná za ztrátu konkurenceschopnosti Evropské unie, rostoucí nezaměstnanost či astronomické ceny energií. Za absolutně zásadní považuje Babiš to, aby si členské státy mohly zvolit vlastní energetický mix k dosažení uhlíkové neutrality. Obhajoval přitom jadernou energetiku jako čistý a bezpečný zdroj.

Český premiér, který od roku 2019 všechny EU dokumenty v rámci Green Deal bez námitek podepisoval a jehož koncern Agrofert (umístěný dočasně ve svěřenských fondech) vydělává miliardy na tzv. biopalivech, zřejmě pod vlivem brutálního zdražení cen energie pro statisíce Čechů nyní obrací. Ovšem více než poselství mezinárodní veřejnosti od končícího premiéra je to spíše hozená rukavice pro očekávanou novou středopravicovou vládu pod vedením Petra Fialy. Je to tvrdý vzkaz, že také díky nedávnému konformnímu postupu A. Babiše v Bruselu se nová vláda nemá opravdu na co těšit, a to zejména v naprosto prioritní oblasti energetiky.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaký „svérázný dárek“ přivezla na summit Angela Merkelová?
  • S jakou „radou tonoucímu“ se předvedl Joe Biden?
  • A na co spoléhá Rusko a Čína?
sinfin.digital