Covid nás zbavil kritického myšlení. Tohle jsou otázky, na které známe odpovědi, ale bojíme se je vyslovit nahlas

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Dva roky pandemie přinesly nejenom obrovské množství zmařených lidských životů, ale také nás zbavily kritického myšlení. Nutno dodat, že nejenom nás, ale i další státy a většinu jejich obyvatel a politických představitelů. Na jedné straně vidíme Nizozemsko, které zavedlo přísný lockdown a případy covidu tam letí nahoru, na druhé straně třeba Švédsko, které nechalo pandemii volný průběh a neděje se tam nic mimořádného.

Za pozornost stojí v poslední době snad jen slova španělského premiéra Pedra Sáncheze, který chce razantně změnit přístup. Španělé by měli začít nakládat s covidem jako s chřipkou. Data jsou totiž neúprosná: ve Velké Británii teď covid zabíjí asi polovinu lidí ve srovnání s chřipkovými epidemiemi. Vědci tvrdí, že varianta omikron je dokonce o 99 procent méně smrtící než delta. V Česku si můžeme gratulovat, že tu osobní svoboda hraje ještě poměrně významnou roli. Nicméně pojďme si položit pár otázek, které ve veřejném prostoru prakticky nezaznívají.

K čemu jsou dobré covid pasy?

K ničemu. Momentálně představují jen a pouze zásah do soukromí. Jejich zavedení bylo možné do určité míry pochopit ve chvíli, kdy jsme všichni věřili, že očkování brání přenosu koronaviru. Nyní víme, že to tak není.

Jediným důvodem covid pasů a dalších podobných aplikací, jakou je i česká Tečka (uvažuje se, že by fungovala jako očkovací průkaz), tak zůstává nucení lidí k očkování. Otázka zní, zda má stát nadále nutit občany, aby se očkovali? Sám ministr zdravotnictví v rozhovoru pro Blesk uvedl, že povinné očkování nelze medicínsky obhájit. Pokud tomu tak skutečně je, je to tedy rozhodnutí výsostně politické. K sociálnímu skóre, které funguje v Číně, podobné aplikace a pasy nemusí mít časem daleko. Možná vám to přijde přehnané, ale před dvěma lety by vás nepochybně nenapadlo, že do restaurace půjdete jen s aplikací v mobilu.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč už nedává smysl plošné testování?
  • V čem se situace změnila s nástupem varianty omikron?
  • Jaká kampaň by dávala smysl?
  • Proč děti nutíme k nesmyslům?
sinfin.digital