ČSSD možná vypadne ze sněmovny. Ale předtím se ještě serve o Petříčka

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Poslední průzkumy volebních preferencí ČSSD nefandí, mnohé ji vyvádějí ze sněmovny. A pravda, v Lidovém domě dělají všechno pro to, aby to potvrdili. Místo o voliče se nejvíc veřejně perou mezi sebou, zatímco někteří členové demonstrativně prchají ze strany. Do říjnových voleb tak určitě stihnou přinejmenším ještě jednu velkou rvačku, a sice o „nebožtíka“ Tomáše Petříčka.

Nyní už bývalý ministr zahraničí a také místopředseda ČSSD před jarním volebním sjezdem strany asi nejvíc překvapil sám sebe, když se rozhodl kandidoval na jejího šéfa. Petříček nikdy nebyl žádný velký magnet na voliče, v posledních pražských volbách coby lídr kandidátky vyvedl ČSSD i ze zastupitelstva Prahy 7. Proto s jeho podporou váhala i pražská ČSSD, když v dubnu ohlásil kandidaturu do čela potápějící se strany; i tady se báli, aby po Praze 7 partaj hrdě nevyvedl i ze sněmovny.

Petříček chtěl na sjezdu šéfa ČSSD Jana Hamáčka porazit s kavárenským programem, který jako by mu sepsala parta pražských komentátorů podle toho, jakou ČSSD by chtěli mít oni a ne její tradiční voliči. Celé to samozřejmě skončilo velkým fiaskem, které místopředsedkyně a ministryně ČSSD Jana Maláčová později označila za „pokus o puč“. Petříčka to okamžitě stálo ministerskou funkci, což vám mimochodem o kondici ČSSD řekne zhruba vše, co jste o ní nechtěli vědět.

V Lidovém domě ovšem Petříčka nevymazali z povrchu země jako Dominika Feriho v TOP 09, takže se jim teď vrací ještě jednou: před jeho „pokusem o puč“ ho totiž pražská ČSSD podle běžných procedur v březnu schválila jako jediného kandidáta na lídra pražské kandidátky pro podzimní sněmovní volby. Jenže Hamáčkovo staronové vedení teď chce, aby pražskou kandidátku vedla Maláčová. A stejně tak by za ní rádo vidělo někdejšího šéfa Zelených Matěje Stropnického a také ředitele motolské nemocnice Miloslava Ludvíka.  

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč má teď Matěj Stropnický blíž k tradiční ČSSD než Tomáš Petříček?
  • A schyluje se mezi sociálními demokraty k dalšímu „bratrovraždění“?
sinfin.digital