Čtvrteční chvilka citátů z klasiků: Státnické akty v podání ochotnického ánsámblu baráčníků z Brd, ovšem za gáži bardů z Bolšovo Těátra

KOMENTÁŘ MARTINA MALÉHO | Předvolební drama přešlo v povolební frašku, v níž v souladu se svou touhou hraje hlavní roli Miloš Zeman. Sice asi jinak, než si představoval a doufal, ale neméně intenzivně.

Když už se citují klasici u lůžka nemocného, měl bych tu také jeden citát, a to od klasika nejklasičtějšího: Quo usque tandem abutere, Catilina, patientia nostra?

Tedy „Jak dlouho ještě budeš zneužívat naši trpělivost, Catilino?“ Možná by tam mělo být jiné slovo – promiňte, nejsem latiník, ale tipnul bych si, že něco jako Pastoriculus.

Zkrátka vy všichni z Hradu a příhradí: Jak dlouho ještě?

Každým dnem je celá fraška nedůstojnější a nedůstojnější. Ano, někde uprostřed toho je starý nemocný muž, který zaslouží obyčejný lidský soucit. A taky se mu ho dostalo v neděli měrou nevídanou. V době, kdy nikdo nevěděl, co se děje, tak i ti nejotrlejší zemanobijci svěsili fangli a přimlouvali se za respekt k člověku.

A pak to šlo zu grunt s každým dalším bizarním prohlášením hradní skvadry, která se rozhodla mlžit, zatloukat, lhát, hrát divadlo a doslova vyjebávat s celou republikou. Což vlastně není nic překvapivého: dělali to dosud, za prezidentova zdraví, tak v tom jen pokračují i za jeho nemoci.

Už samotné přiznání nemoci bylo důstojné asi jako pimprlové divadlo při masopustu. Několik týdnů krmí hradní mluvčí veřejnost pohádkami o tom, že prezident je zcela zdráv, jen trochu unavený a bez draslíku, a prokládá to citáty z Bible, které mu beztak jednou, a odpusťte mi další citaci z klasika, „Pánbůh vomaže vo hubu“. Až když je všem jasné, že není dobře, tak přizná, že pan prezident je nemocný a spekulovat o jeho diagnóze je nechutné a nedůstojné, dopřejme mu klid na zotavení.

Buď zapomněl, že pět dní předtím za nechutné označil „spekulace o prezidentově zdraví“, nebo má celý národ za naprosté bimbasy, kterým může bulíkovat, co mu slina na jazyk přinese. A to je, prosím pěkně, tiskový mluvčí, jehož úkolem je – a opravte mě, jestli se mýlím – mluvit s tiskem a komunikovat.

Najednou pokorně „prosil o respekt“, ale hned druhý den mu otrnulo. Pan prezident pracuje, zbaštil buchty, zejtra si dá vinnou klobásu s brkaší, a pak vám možná něco řekneme. A dejte pokoj, kdo se ptá, jak je na tom vrchní velitel armády a důležitá postava politického systému, tak je hyena.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak k hradní frašce přispěla Ivana Zemanová?
  • A pak si ještě přisadil Vondráček?
  • A proč máme právo vědět, jak je na tom Miloš Zeman?
sinfin.digital