Cynická hra o budoucnost Prahy. Egoistický souboj zavedl jednání o nové koalici do slepé uličky. Nahlédněte s námi do zákulisí

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Praha a Hradec Králové jsou poslední velká česká města, která po komunálních volbách nemají novou magistrátní koalici. Hlavní špatnou zprávou je, že v hlavním městě se jednání ocitla ve slepé uličce a průlom je možný jen v případě, že některá ze stran učiní výrazný kompromis v podobě popření vlastních předchozích vyjádření. Je to daň nejen za vyhrocenou předvolební kampaň, ale také za ostrá povolební vyjádření.

Mnohokrát byla dohoda blízko, vždy však zvítězily zájmy, které nemají s budoucností Prahy mnoho společného. Když se vrátíme na začátek, tedy do prvních hodin po vyhlášení výsledků, situace se zdála nadmíru přehledná. Není tajemství, že představitelé SPOLU ve vládě už před volbami vyjádřili přání, aby v Praze vznikla koalice na vládním půdorysu.

Zpětně se ukazuje, že svým pražským kolegům tím výrazně zúžili manévrovací prostor. A to ještě zástupci pražské ODS, TOP 09 a KDU-ČSL mohou mluvit o velkém štěstí, že na poslední chvíli jim přepočítávání hlasů dalo možnost sestavit přiznanou či nepřiznanou koalici s ANO, protože dohromady mají 33 hlasů, tedy těsnou většinu v pražském zastupitelstvu o pouhý jeden hlas. To lze považovat za alespoň minimální záruku, že vítěz voleb nebude vyšachován z jednání o koalici, tak jako se to stalo v roce 2018.

sinfin.digital