Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Daně a smrt jako jediné dvě jistoty? Sázka na českou závist přidává další. Komentář J. Skopečka

Daně a smrt jako jediné dvě jistoty? Sázka na českou závist přidává další. Komentář J. Skopečka

Na světě jsou pouze dvě jistoty, daně a smrt. Tento krutý, nicméně výstižný citát Benjamina Franklina je součástí nejedné učebnice daňové teorie. V našich podmínkách povolební situace a vyjednávání o vládě můžeme pomalu přidat další jistotu, a sice že se daňové zatížení našich spoluobčanů a firem v následujících letech nijak výrazně nesníží. Pravděpodobně nedojde ani ke zjednodušení daňového systému, který patří v mezinárodním porovnání k těm nejsložitějším.

K této pesimistické předpovědi mě vedou tři důvody. Za prvé je to podoba návrhu daňových změn, které poslala do meziresortního připomínkového řízení paní ministryně v demisi Schillerová. Z nich vyplývá, že sice dojde ke zrušení tzv. superhrubé mzdy (což znamená snížení daňového základu, ze kterého se daň počítá), paní ministryně ale zároveň navrhuje zvýšit sazbu daně ze současných patnácti na devatenáct procent. Z výrazného snížení daňového zatížení, které by přineslo samotné zrušení superhrubé mzdy, tak zůstává velmi nizoučké snížení efektivní daňové sazby o 1,1 procenta.

Paní ministryně navíc hodlá natrvalo zakotvit druhou sazbu daně z příjmu ve výši 23 % pro vysoce příjmové daňové poplatníky. Ti dnes platí solidární přirážku, která byla v době krize konstruována jako dočasná a dávno měla skončit. Díky apetitu přerozdělovat ji ale předcházející agrosocialistická vláda prodloužila život i na období ekonomického růstu a dnes se má stát dokonce integrální součástí daně z příjmu. Je to další zbytečné hloubení příkopů mezi lidmi a sázka na závist. Proč poplatníky, kteří díky vzdělání, pracovitosti, aktivitě nebo štěstí vydělávají více peněz, trestat vyšší sazbou, když i při jedné procentní sazbě odvedou ze svého příjmu státnímu rozpočtu větší objem peněz než kdokoliv jiný?

Druhou indicií, která nedává naději na pozitivní změny v daňové oblasti, jsou požadavky socialistů, kteří přes volební krach chtějí znovu vstoupit do vlády s Andrejem Babišem. Přejí si další prohloubení progresivity daňového systému, jinými slovy prohloubení hry na závist. Navíc chtějí náš daňový systém ještě více komplikovat zavedením sektorových daní. Populisticky ukazují na banky, kde vidí další zdroj příjmu. Už ale neříkají, že se vyšší zdanění bank může odrazit v menší úvěrové kapacitě bankovního systému nebo vyšších poplatcích pro občany. Obojí je špatné.

Třetí indicii jsme si prožili už na začátku volebního období, kdy poslanecký klub ODS navrhoval zrušení silniční daně a daně z nabytí nemovitosti. Obě daně nejsou z hlediska podílu na rozpočtu pro stát fatální. Jejich zrušení by znamenalo zjednodušení daňového systému a v případě daně z nabytí nemovitosti ulevilo lidem ve chvíli, kdy realizují zřejmě jeden z nejvyšších výdajů ve svém životě. I hnutí ANO svým odmítavým hlasováním jasně demonstrovalo, že si zjednodušení daňového systému nepřeje a především tím jasně vyjádřilo preferenci sestavovat vládu s politickými silami, které chtějí pravý opak.

Je to dobrá zpráva pro oslabené levicové strany a milovníky státního přerozdělování, špatná pro liberály, daňové poplatníky a aktivní lidi.

Autor je poslanec ODS

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1