Debakl Nerudové, zneužitý Bašta a jedno varování: nepodceňujte Babiše. To podstatné z prvního kola voleb

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA l V čem jsou výsledky prvního kola prezidentské volby překvapivé? Kdo jsou vítězové a kdo poražení? A co nás čeká ve dvou týdnech před druhým kolem? A hlavně: co jejich výsledek vypovídá o budoucnosti české politiky?

Předně: nepodceňujte Andreje Babiše. Jakkoli se situace před druhým kolem jeví jednoznačně, jeho tiskovka nám ukázala, že se nevzdává. Babiš před novináři šermoval Putinem, komunisty i KGB. Jedno je jasné: dva týdny, které jsou před námi, budou hodně ostré. A pokud se před volbami vedla kampaň spíše v pozitivním duchu, troufám si odhadovat, že počínaje dneškem se to otáčí. Babišova tiskovka je toho jasným důkazem.

S tím souvisí další věc: Babiše volilo bez padesáti tisíc dva miliony lidí. Obdržel tedy o půl milionu víc hlasů, než kolik bralo hnutí ANO ve sněmovních volbách předloni na podzim. Možná právě tohle je vůbec to největší překvapení prvního kola prezidentských voleb. A přestože třeba CNN Prima News zveřejnila predikci, že ve druhém kole Babiše porazí Petr Pavel přibližně 54 ku 46 procentům, měli bychom být maximálně opatrní. Demokratický tábor by neměl nic podcenit.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Co má Nerudová společného s Ivanem Bartošem?
  • Proč a jak Okamura zneužil Baštu?
  • A v čem bude kampaň nesnesitelná?
sinfin.digital