Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Dekolt Jitky Čvančarové aneb V roce 2018 budou moderní burky. Komentář Vladimíra Pikory

Dekolt Jitky Čvančarové aneb V roce 2018 budou moderní burky. Komentář Vladimíra Pikory

Poslední týden všechna média řeší Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech.  Zatímco o filmech jsem se moc nedočetl, dočetl jsem se mnohé o Jitce Čvančarové. Herečka prý při zahájení šokovala svým hlubokým výstřihem. Prý byla nevkusná a vulgární. Jakási expertka na módu ji dokonce přirovnala k erotice tankové lodi. Prý to byl nechutný kalkul. Sociální sítě žily její údajně odpornou fotkou několik dní, což je pro ně docela výkon.

Zajímavé. Kde mnozí vidí „pohoršující výjev“, já vidím krásnou ženu, v přiměřeně pěkných šatech s hlubokým výstřihem, který má co nabídnout. Ano, možná by se dalo diskutovat o tom, zda střih padne dokonale, zda látka sedí, jak by měla, zda by model neměl být o číslo větší… ale ať tak či onak, nevidím nic odporného, nad čím by se měl průměrně psychicky vyrovnaný jedinec pozastavit.

Celkem jednoduše si myslím, že paní Čvančarová chtěla být sexy a že se jí to víceméně i povedlo. Ostatně soudím, že sexy by ráda byla nadpoloviční většina lidí dospělého věku, a z těch, kdo nechce, si už notná část nejspíš obhlíží márnici, aby věděla, do čeho půjde. Tak když o nic nejde – o co tedy jde?! Proč takový humbuk?

Jeden člověk na mé facebookové stránce prohlásil: „Když žena na ženě vidí krásné šaty, odmyslí si tu ženu. Když muž na ženě vidí krásné šaty, odmyslí si ty šaty …“ Zdá se mi, že to vystihl docela přiléhavě. A o tom to asi je. Některé bojovné feministky opět zvedly svůj prapor. Řeší výstřih Čvančarové, ale už neřeší, že podobný výstřih měl ve Varech kdekdo. I hvězdná Uma Thurman ho měla, ale neměla v něm co nabídnout, a tak feministky nepobouřila. To dokazuje, že nejde o výstřih, ale jde o prsa.

Více si přečtěte na webu Reflex.cz.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1