Doba nevinnosti skončila. Piráti se ocitli pod palbou a bude jen hůř

30. 11. 2020 • 12:53
KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Piráti si zatím užívali bezstarostnou plavbu. Politickou konkurenci posílali do tepláků a lidem prostě jen slibovali změnu, zatímco se ostatní strany bily mezi sebou, protože nějaké „bláznivé“ Piráty nebraly vážně. Teď doba nevinnosti skončila. Proti Pirátům nevyrazil jen premiér Andrej Babiš, ale i opoziční ODS a někteří ekonomové. 

Je přitom ironie, že palbu spustil zrovna návrh pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka na zdanění prodeje akcií ve výši dvaceti milionů korun a víc, které jsou v držení déle než tři roky. Česko totiž není úplně akciovou zemí. Navíc ohledně ataků na soukromé vlastnictví mají Piráti za sebou už mnohem horší hříchy. V Praze, své první velké politické kořisti, chtěli například hledat prázdné byty špehováním soukromých elektroměrů. A bojovali i proti autorským poplatkům, protože podle nich je všechno veřejně dostupné prostě všech.

I proto neúspěšně ostřelovali evropskou směrnici o autorských právech, podle níž musí velké firmy jako Google platit za obsah, který si dosud zdarma pro vlastní byznys „vypůjčovaly“ od tradičních médií a i díky němu inkasovaly většinu příjmů z reklamy. Ostatně že loupežnictví fakt myslí vážně, to Piráti ukázali se svým silvestrovským videem, v němž si zahrál i šéf strany Ivan Bartoš; do něj si totiž bezplatně „vypůjčili“ logo slovenské kapely Elán s tím, že jde o parodii. Samozřejmě bez jejího vědomí i svolení.

„Krást se prostě nemá,“ komentoval to tehdy člen skupiny Vašo Patejdl. Pirátům se tohle všechno vrátilo až nyní právě se zmíněným zdaněním akcií. To by o peníze obralo i podnikatele, kteří léta budovali vlastní firmu a chtěli by ji prodat; stát by jim totiž z částky „uloupil“ 23 procent. „Lidé si neuvědomují, že pirátské návrhy jsou vlastně tažením proti existenci soukromého vlastnictví,“ popsala to ekonomka Markéta Šichtařová.

To ODS začala rovnou pálit. Její pražská buňka zveřejnila koláž, na níž piráti přepadávají lodě. K nim připsala nápis „Pirátská strana“, zatímco ze sebe udělala ochránce soukromého majetku v podobě ozbrojených složek. Inspirací pro koláž se stal spor o schválení daňového balíčku, kdy ODS hlasovala s ANO, zatímco Piráti se zbytkem opobloku. Je to samozřejmě velká kanibalizační bitva, protože právě ANO, ODS a Piráti se částečně olupují o stejné voliče. V případě ODS a Pirátů jde ovšem o víc.

Obě strany se spolu navíc přetahují i o roli „presumptivního“ premiéra, jak by řekl někdejší téměř věčně presumptivní premiér ČSSD Jiří Paroubek. Jedním se prohlašuje šéf ODS Petr Fiala, druhým šéf Pirátů Ivan Bartoš. Obě strany se totiž perou o pozici nejsilnější opoziční partaje, obě jsou si ale současně souzené, jestli chtějí od moci odstavit Babiše. ODS vede trojkoalici s TOP 09 a lidovci, zatímco na Piráty se nejspíš přilepí STAN. A hnutí ANO nejspíš porazí jen společně. 

MH MINUTES — Legendární postava reklamy Mikeš: Dělali jsme Potěmkinovu vesnici

Od ODS si tak Piráti užívají „přátelskou palbu“, jak říkají v armádě. A do příštích sněmovních voleb určitě bude jen hůř. Piráti až doteď tyli z toho, že jsou opozičními vlky, co jdou zle po krku vládě. Jenže teď se z nich stávají presumptivní vládci a na hladinu proto vyplouvá, co jsou vlastně sami zač a co chtějí. A právě ohledně svého ambivalentního vztahu k soukromému vlastnictví se vybarvují jako novodobí „komunisti“. Nebo tomu politicky korektně radši říkejme „sharování“, to nezní tak loupežně.

Kromě již zmíněných věcí totiž Piráti chtějí i zavedení bankovní daně či základního nepodmíněného příjmu, tedy masivní přerozdělování peněz. A to je v protikladu k jejich profesionálně budované image bojovníků za svobodu, za níž v rámci opobloku zkouší bojovat i ODS, TOP 09, STAN a pokud jde o kostel, tak i lidovci. Ve všech posledních volbách Piráti uspěli s tím, že právě oni jsou změna. Příští sněmovní volby pro ně budou první, kdy je stihne velká palba od ANO i opobloku, že jsou změnou k horšímu. To může jejich populární bárku začít potápět.