Doba nevinnosti skončila. Piráti se ocitli pod palbou a bude jen hůř

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Piráti si zatím užívali bezstarostnou plavbu. Politickou konkurenci posílali do tepláků a lidem prostě jen slibovali změnu, zatímco se ostatní strany bily mezi sebou, protože nějaké „bláznivé“ Piráty nebraly vážně. Teď doba nevinnosti skončila. Proti Pirátům nevyrazil jen premiér Andrej Babiš, ale i opoziční ODS a někteří ekonomové. 

Je přitom ironie, že palbu spustil zrovna návrh pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka na zdanění prodeje akcií ve výši dvaceti milionů korun a víc, které jsou v držení déle než tři roky. Česko totiž není úplně akciovou zemí. Navíc ohledně ataků na soukromé vlastnictví mají Piráti za sebou už mnohem horší hříchy. V Praze, své první velké politické kořisti, chtěli například hledat prázdné byty špehováním soukromých elektroměrů. A bojovali i proti autorským poplatkům, protože podle nich je všechno veřejně dostupné prostě všech.

I proto neúspěšně ostřelovali evropskou směrnici o autorských právech, podle níž musí velké firmy jako Google platit za obsah, který si dosud zdarma pro vlastní byznys „vypůjčovaly“ od tradičních médií a i díky němu inkasovaly většinu příjmů z reklamy. Ostatně že loupežnictví fakt myslí vážně, to Piráti ukázali se svým silvestrovským videem, v němž si zahrál i šéf strany Ivan Bartoš; do něj si totiž bezplatně „vypůjčili“ logo slovenské kapely Elán s tím, že jde o parodii. Samozřejmě bez jejího vědomí i svolení.

sinfin.digital