Dostál: Fiala vyhlásil boj politickým klaunům a nabídl serióznost. Bude to stačit?

HalfPageAd-1

Vratislav Dostál

18. 01. 2020 • 14:00

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | ODS na kongresu znovuzvolila Petra Fialu předsedou. „Vážím si toho o to víc, že je to po šesti letech, co jsem předsedou ODS. Mohu vám slíbit jediné: Příští kongres bude ODS pořádat jako silná vládní strana,“ řekl poté, co získal 470 z 505 platných hlasů. V nominačním projevu zúčtoval s politickými klauny a populisty, kritizoval ekologické aktivisty a nacionalisty, přihlásil se k odkazu zesnulého britského filosofa Rogera Scrutona a tradičním konzervativním hodnotám. Byl to zvláštní projev, možná zbytečně dlouhý, nakonec ale chytil ztracené tempo.

Mobile-rectangle-3

To hlavní padlo právě až v samotném závěru Fialova projevu. Předseda ODS se zavázal k pěti konkrétním cílům, jež chce postupně naplnit:

V únoru vyrazí na cesty a dvakrát objede republiku.

Do konce května chce představit vše podstatné ke krajským a senátním volbám. „Budeme mít silné kandidáty,“ slíbil.

V samotných říjnových volbách plánuje potvrdit pozici lídra v horní komoře a uspět v krajích, kde chce, jak řekl, vítězství. To znamená, že by ODS měla mít po volbách také hejtmany. Nyní nemá ani jednoho.

Do Vánoc chce, aby veřejnosti bylo jasné, co a jak ODS plánuje směrem ke sněmovním volbám. Podle Fialy nesmí propadnout ani jeden hlas pro středové a pravicové formace. Ačkoli zdůraznil, že v danou chvíli neví, co bude, vidí to tak, že do voleb nepůjde pět malých středo-pravých stran, nýbrž pouze tři uskupení. „Jsem otevřen různým variantám,“ zdůraznil.

V říjnu 2021 podle Fialy nastane konec první, a jak doufá, tak i poslední „polokomunistické vlády“. ODS podle něj vstoupí po volbách do vlády v seniorní pozici. „Prostě budeme rozdávat karty,“ řekl. Fiala má za to, že sněmovní volby budou referendem o tom, zda má být politika show, klaunství a lhaní na sociálních sítích, anebo solidní práce. „Tento zápas vyhrajeme,“ burcoval v samotném závěru Fiala, který neměl ve volbě předsedy protikandidáta.

Právě v této okolnosti možná tkví příčina toho, že se jeho projev k tomu hlavnímu dostal až po dlouhých třiceti minutách. Zatímco ve střední pasáži se Fiala zacyklil a opakoval, závěr měl dynamiku. „Našim největším soupeřem je malověrnost, ani ne tak v ODS, ale v médiích a ve veřejnosti. Panuje zde ztráta víry ve změnu,“ řekl Fiala nakonec a za bouřlivého potlesku opustil pódium. Předtím staronový předseda ODS zdlouhavě mluvil o tom, jak během kampaně nebude kritizovat vládu a namísto toho nabídne voličům pozitivní program. Přitom ale paradoxně nedělal nic moc jiného, než že kritizoval vládu.

A zmínil snad politiku všech resortů, některé třeba i třikrát. Kromě Babiše kritizoval komunisty, ekologické aktivisty i nacionalisty. Horoval za rozumnou, umírněnou a střízlivou politiku. Vláda ODS podle něj sníží byrokracii, zavede dluhovou brzdu, zvýší investice do vědy, vzdělání nebo dopravní infrastruktury, podpoří živnostníky, prosadí důchodovou reformu, zjednoduší daňovou soustavu a bude plnit naše transatlantické spojenecké závazky. Fiala dokonce oprášil Poděbradské artikuly, což je dokument ODS z roku 1998. Z celého projevu to bylo dost možná to jediné, co mohlo někoho překvapit. Což Fiala zjevně neměl v plánu.

Nabídl zkrátka klasické recepty umírněných konzervativců a liberálů. Otázka je, zda to může v dnešní době stačit. Přestože Fiala rád připomíná, jak ODS uspěla v senátních, komunálních nebo evropských volbách, faktem je, že poslední dva roky v průzkumech stagnuje okolo patnácti procent. Jakkoli může být umírněnost a přiměřenost mnoha lidem sympatická, realita posledních let je spíše taková, že politika nejen u nás přeje jiným osobnostním typům.

Fiala přesto – aspoň navenek – nepochybuje, že může uspět. Buď jak buď, nejmíň jedna věc se mu prostě musí nechat. Aby mohli být konzervativci silní, řekl mimo jiné, musí strpět mnoho akcentů. Touto otevřeností k názorové pluralitě a explicitním odmítnutím politického sektářství by se mohl a snad i měl inspirovat každý, komu je protivná hysterická a agresivní rozprava o věcech veřejných.

SDÍLET

Billboard-bottom-1