Dostál: Foldyna míří mezi své. Rodí se budoucí vládní většina?

Vratislav Dostál

24. 02. 2020 • 19:24

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Odchod Jaroslava Foldyny z ČSSD není ničím jiným než potvrzením dlouho známé věci. Foldyna se mentálně i programově sociálně demokratickému hnutí vzdálil natolik, že je jeho odchod pouhou formalitou. Pokud mu bylo proti srsti být spojován s lidmi typu Bohuslava Sobotky, Jiřího Dienstbiera, Jany Maláčové nebo Jana Hamáčka, platí to i obráceně. Ostatně předseda sociálních demokratů to před několika dny řekl lapidárně: ČSSD není kriminál, každý může odejít.

V profilu Jaroslava Foldyny, který vyšel na INFO.CZ před dvěma roky, jsme mimo jiné poukázali na to, že se sociálnědemokratický poslanec pravidelně objevuje ve společnosti lidí ze skupin, jako je „vlastenecké“ sdružení Hej občané, v jehož čele stojí jeden z předních českých dezinformátorů Žarko „Raptor“ Jovanovič. A nejen to, na rozličných akcích se přátelsky setkává s lidmi, jako je třeba extremista Jan Kopal nebo organizátor koncertů skupiny Ortel Jan Dolenský.

Za pozornost jistě také stojí, že má na ruce vytetovaný znak srbských Četniků, jednotek, které za 2. světové války kolaborovaly s nacistickým Německem a fašistickou Itálií a aktivně bojovaly proti antifašistickému odboji. Jak to vše jde dohromady s hodnotami sociální demokracie, ví nejspíš jenom on sám. Nyní tedy míří jinam, mezi „své“. Před několika lety ještě vyhrožoval, že pokud v ČSSD převáží křídlo Bohuslava Sobotky, opustí ji a založí ve sněmovně frakci „národoveckých socialistů“.

Dnes nic takového nehrozí. Je skoro jisté, že se Foldyna přidá k některé již existující straně. Vybírat má na současné české politické scéně věru z čeho. Ostatně o námluvách s Okamurovou SPD se v politickém zákulisí mluví už docela dlouho. S přihlédnutím k tomu, že je Foldyna, řečeno slovy Jiřího Paroubka „nekritický obdivovatel prezidenta Miloše Zemana“ (viz jeho paměti Plnou parou v politice), bude především zajímavé sledovat, zda je jeho odchod osamoceným tahem, anebo zda s ním z ČSSD odejde i někdo další.

Vyloučit navíc nelze, že se nám tady začne spojovat pravý a levý okraj české politiky, který má potenciál vytvořit spolu s dominantním hnutím ANO dostatečně silný blok na to, aby mohl s Milošem Zemanem v zádech dát dohromady po příštích volbách vládu s pohodlnou většinou ve sněmovně. Tedy za předpokladu, že si dotyčné krajní strany nevezmou navzájem voliče takovým způsobem, že by některá z nich zůstala mimo dolní komoru.

Pokud ovšem máte za to, že hůř už být nemůže, zkuste si alespoň na chvilku představit, že osu této většiny tvoří vedle Babiše a Zemana lidé jako Okamura, Filip, Foldyna nebo Klaus ml.

SDÍLET