Dostál: Lekce českého alibismu. Z volby zástupce Šabatové je nedůstojná bramboračka

Vratislav Dostál

13. 03. 2019 • 11:45

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | „Podporujeme toho nebo tamtoho kandidáta s ohledem na jeho působení ve veřejném prostoru, pro jeho zkušenosti i dosavadní praxi, v neposlední řadě si ho ceníme kvůli morálnímu charakteru. To z něj v našich očích dělá optimálního kandidáta na post zástupce veřejného ochránce práv.“ Tak nějak by mohlo znít vysvětlení jednotlivých politických stran, pokud jde o dnešní volbu zástupce veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové. To bychom ale nesměli být v Česku.

Součástí zdejší tradice je podobné situace řešit spíše zákulisně, alibistickým vykrucováním, ze všeho nejvíc ale politikařením, jehož cílem je každou takovou volbu zobchodovat. Nikoho přitom nemíníme nechat na pochybách, i nám je jasné, že podobné volbě musí předcházet politická dohoda. Ostatně v poměrném volebním systému, jaký máme, to ani jinak nejde. Ovšem klade to poměrně vysoké nároky na politickou kulturu, na schopnost uzavírat kompromisy nebo na čitelnost hlasovací většiny.

Jde o typické ctnosti demokratických politiků. A těch – jak ukazují peripetie okolo volby zástupce veřejného ochránce práv – zjevně tolik nemáme. A pokud se stávající situace ukazuje být jakkoli vychýlená, jde hlavní odpovědnost za dominantní silou české politiky. Tedy za hnutím ANO, které disponuje téměř osmdesáti mandáty ze dvou set. Zvolen bude ten, koho podpoří Babišova sněmovní družina. Svízel je v tom, že se klub hnutí ANO vyhýbá jakékoli odpovědi na to, koho ve středu odpoledne podpoří.

A nejen to, podle zjištění redakce INFO.CZ jsou poslanci ANO ochotni přistoupit na hru stávajícího zástupce veřejného ochránce práv Stanislava Křečka, který už nějaký čas deklaruje, že pokud v úřadě zůstane, je připraven na sklonku roku rezignovat. Mandát Anny Šabatové končí v únoru a Křeček tvrdí, že jde z jeho strany o snahu, aby si budoucí ombudsman či ombudsmanka mohl svého zástupce vybrat. Kde se v něm najednou bere tolik ohleduplnosti, neřekl. Možná si ale přece jen na stará kolena uvědomuje, že jeho vleklé spory s ombudsmankou prestiži úřadu vůbec neprospívají.

Ale zpět k volbě. Pikantní na celé věci je totiž především fakt, že Křeček může v úřadě zůstat, aniž by se na něm shodla většina poslanců. A přesně k tomuto alibistickému scénáři podle našich zjištění celá anabáze směřuje: ani jeden ze čtyř kandidátů nezíská ve sněmovně potřebnou většinu hlasů a Křečkův mandát bude prodloužen na neurčito. Je to taková typicky česká bramboračka. KSČM a SPD explicitně přiznávají, že ve volbě podpoří spoluautora skandální Klausovy amnestie Zdeňka Koudelku. Z opačného břehu je jisté, že ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Starostové a Piráti podpoří v dopředu těžko odhadnutelném poměru Markétu Seluckou nebo Elišku Wagnerovou.

Ke zvolení kohokoli jsou ale potřeba hlasy poslanců hnutí ANO, a ti navenek s odkazem na tajnou volbu lavírují. Nejspíš nechtějí nést odpovědnost, natož se za své preference zodpovídat nejen odborné veřejnosti. Podobně jsou na tom také sociální demokraté. Jejich pozice je ale svým způsobem složitá. Koudelka i Křeček jsou bývalí poslanci ČSSD a poslanecký klub strany při volbě zjevně nebude jednotný.

Nejbizarnější je tak postup nejsilnější sněmovní frakce. Proč prostě Babiš a spol. nejsou ochotni vystoupit s tím, že je Křeček, ostatně jako Koudelka, kandidátem prezidenta Miloše Zemana, tedy jejich dlouhodobého spojence, a že je tudíž logické, že se rozhodnou pro jednoho z nich? Každému je beztak jasné, odkud vítr fouká. Stačilo by mít odvahu a otevřeně říct: jde o kandidáta, který je hnutí ANO blízký v mnoha oblastech, kupříkladu v otázce uprchlické krize, rovnosti žen a mužů, rasismu nebo diskriminace Romů, a proto ho budeme volit. Dneska už vskutku neexistuje důvod mlžit.

Vždyť je evidentní, že nadpoloviční většina společnosti lidem jako je Křeček nebo Koudelka zjevně rozumí, respektive, že jí jejich chování imponuje. Už jejich nominace a především fakt, že mají oproti Wagnerové a Selucké výrazně vyšší šanci na zvolení, je příznačný. Ilustruje to proměnu poměrů, je to logický důsledek volebních výsledků posledního prezidentského a sněmovního klání, a tedy produkt aliance Miloše Zemana, Andreje Babiše, Vojtěcha Filipa, Tomia Okamury a části sociálních demokratů. Tak proč ten alibismus?

SDÍLET