Dostál: Sněm hnutí ANO: ještě větší nuda, než jste čekali

HalfPageAd-1

Vratislav Dostál

18. 02. 2019 • 07:00

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Nedělní sněm nenechal nikoho na pochybách, hnutí ANO stále funguje jako dobře promazaný stroj. Už program celé akce napovídal, že jeho organizátoři ani náznakem nepočítají s něčím na způsob diskuse. V celodenním plánu jí totiž nevyčlenili relevantní časový prostor. Co jinde bývá kořením politického provozu, je v Babišově hnutí prachobyčejnou ztrátou času. Celá akce tak tradičně působila především jako dopředu zrežírovaná demonstrace jednoty a síly. A pokud škarohlídi označují ANO za politickou divizi Agrofertu, sněm jim dal opět za pravdu.

Mobile-rectangle-3

Majitel, zakladatel a předseda hnutí, jehož stanovy mu dávají na české poměry naprosto nevídané pravomoci, sice neobdržel jako kdysi všech sto procent hlasů, přesto nemůže být o jeho roli a pozici uvnitř nejsilnější české politické formace pochyb. Hnutí ANO je stranou vůdcovského typu, s Andrejem Babišem stojí a padá. Nikdo v sále o tom v neděli ani na chvilku nezapochyboval a nic na tom nemění ani fakt, že mu svůj hlas dalo jen šestaosmdesát procent delegátů. Babiš opět neměl protikandidáta a co je možná vůbec nejdůležitější, ani v jednom projevu během celého dne nezazněla na jeho adresu byť dílčí kritika.

Výjimkou byl ostravský primátor Tomáš Macura, který aspoň v náznacích varoval před sebeuspokojením. Za což byl při volbě do vedení strany po zásluze odměněn: jako jediný pohořel. Také volba místopředsedů se tak obešla bez jediného zádrhele, všichni ostatní prošli v prvním kole první volby: svůj post pohodlně obhájili první místopředseda hnutí a pravá ruka předsedy na černou práci především ve sněmovně Jaroslav Faltýnek, podobně si počínali dosavadní místopředsedové Petr Vokřál, Richard Brabec a jediná žena v čele hnutí Jaroslava Jermanová Pokorná. Jedinou novou tváří ve vedení dominantní síly české politiky tak po neděli bude Radek Vondráček.

Jistě, hnutí ANO jde od vítězství k vítězství, a přísně vzato nemá důvod měnit vítěznou sestavu. Přesto musí každého, kdo aspoň náznakem zažil atmosféru na sjezdech jiných stran, zarazit nuda a šeď, která je tradičně pro sněmy hnutí ANO už vlastně typická. Je to směs odevzdanosti předsedovi, servility a nedostatku imaginace. Prakticky každý je zde ztotožněn s rolí pěšáka v boji, jehož jediným stratégem je předseda. To on hnutí, jehož ambicí je povalit polistopadové poměry, jež ve svém projevu opakovaně označil za klientelistické, řídí jako firmu. Nejsou zde rebelové, odpadlíci, idealisté ani pro ostatní české politické strany tolik typičtí šíbři nebo velrybáři.

De facto to vlastně není politická strana. Aspoň ne v tom smyslu, že by zdola hledala svou ideovou profilaci, programové priority, anebo kádry. Vnitřní poměry hnutí ANO připomínají spíše podnik s jasnou hierarchickou strukturou a úzce centralizovaným řízením. „V minulosti jsem udělal několik personálních chyb. Dostatečně jsem si neprověřil kandidáty, které navrhli mí kolegové. Teď si dávám větší pozor, to jste určitě poznali,“ přiznal ostatně bezděčně Babiš. Hnutí ANO je zkrátka organizací, která podléhá vůli a moci jediného člověka. Ostatní jsou jeho podřízení. A také k nim tak přistupuje, jsou jeho nástroj v politickém boji.

Ani to ale není nová informace, nedělní sněm to pouze potvrdil a ilustroval. To však neznamená, že je Babiš a jeho pozice v české politice neotřesitelná. Hrozeb, kterým čelí, je několik. Jsou vnitřní i vnější. Mezi vnější patří především jeho trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo. Tou další je politická konkurence a snižující se koaliční potenciál jeho politické formace. Babiš přinejmenším tuší, že se pohybuje, pokud jde o preference, na hranici svých možností, že expandovat už nemá příliš kam. Souvisí s tím nejspíš také způsob, jakým začal v posledních týdnech komunikovat téma živnostníků a podnikatelů.

Za tímto manévrem může být ale také ještě něco jiného, neboť není jisté, zda bude ANO i po příštích volbách disponovat většinou s tradiční levicí. Je dost možné, že si tak Babiš pomalu chystá půdu pro případnou příští vládní architekturu sestavenou na novém půdorysu. A pak je tu – aspoň teoreticky – jedna hrozba vnitřní. Dříve nebo později něčemu podobnému čelily téměř všechny politické strany. Ostatně v neděli před ní horlivě varoval Faltýnek: je to tříštění hlasů, štěpení strany, odpadlíci, nejednota. Na druhou stranu ale pátý sněm ANO ukázal, že Babiš může být aspoň v tomto ohledu naprosto klidný. Nic takového se v hnutí ani zdaleka nerýsuje.

SDÍLET

Billboard-bottom-1