Dostál: Taškařice okolo volby ombudsmana pokračuje. Protlačí Zeman Křečka?

HalfPageAd-1

Vratislav Dostál

11. 02. 2020 • 19:00

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Zatímco se národ baví zmatkem okolo DPH na pivo, jsou zde i jiné podstatné fenomény, na kterých můžeme krásně ilustrovat schopnost současné vlády s prezidentem Milošem Zemanem v zádech. Ve středu budou poslanci rozhodovat o jméně nového veřejného ochránce práv. Stejně jako loni při nekonečně se táhnoucí volbě jeho zástupce, provází i tento výběr ze všeho nejvíc zmatky a nejednoznačné zprávy. Několik hodin před volbou je přesto jasné jedno: buď bude zvolen Stanislav Křeček, kterého do úřadu opakovaně tlačí prezident, anebo nikdo.

 

Mobile-rectangle-3

(Stanislav Křeček v prvním kole středeční volby neuspěl, aktualizovaný text čtěte zde >>>)

Lze to říct taky obráceně: kandidáti Senátu Vít A. Schorm a Jan Matys zvoleni skoro jistě nebudou. V těžko odhadnutelném poměru pro ně budou hlasovat zástupci ODS, Pirátů, lidovců, Starostů a nezávislých a TOP 09. Těchto pět opozičních formací disponuje ve sněmovně necelými šedesáti hlasy. I kdyby našly shodu na jednom kandidátovi, neprošel by. Natož ve chvíli, kdy se jejich hlasy, ostatně jako skoro vždy, tříští. Jenomže ani na „opačném břehu“ tentokrát není situace zrovna přehledná.

Nejpravděpodobnějším scénářem je tak podobně jako loni při nevkusně vleklé volbě zástupce ombudsmana scénář, kdy nebude nikdo zvolen. Nelze vyloučit, že za jisté konstelace uspěje nominant Hradu Stanislav Křeček – klíčová pro něj bude účast poslanců při hlasování. Přesto se zdá, že Křeček doplácí na skutečnost, že byl do volby nasazen poměrně narychlo jako náhradník za Helenu Válkovou, kterou doběhla její minulost, ačkoli už se zvolením počítala jako s hotovou věcí. Už loni si to poctivě oběhala, souhlas měla od prezidenta i premiéra a prakticky počítala s jistým úspěchem.

Ostatně pokud byla na sklonku loňského listopadu zástupkyní veřejné ochránkyně práv zvolena Monika Šimůnková, šlo ze všeho nejvíc o preferovanou figuru Válkové. To ona si ji jako svou (budoucí) zástupkyni ještě v čase, kdy o svém zvolení nepochybovala, vybrala. Plán to byl pěkný a Válková se už téměř loučila s kolegy ve sněmovně. Představa, dle které se měla stát nástupkyní Šabatové, Varvařovského a Motejla, jí zcela jistě lichotila.

Monika Šimůnková už tedy nějaký čas v Brně úřaduje. Pikantní na tom je, že vystřídala právě Stanislava Křečka, který několik měsíců přesluhoval, neboť vládní většinu přesvědčil, aby byli nový ombudsman i jeho zástupce zvoleni takřka ve stejný čas. Jako hlavní argument uváděl, že by si měl nově zvolený veřejný ochránce práv svého zástupce vybrat. Těžko říct, kde se v něm z ničeho nic vzalo tolik ohleduplnosti. Buď mu na stará kolena došlo, že jeho vleklé spory s ombudsmankou prestiži úřadu přece jen tolik neprospěly, anebo si chtěl před definitivním odchodem do penze ještě „užít“ ve funkci.

Plán tedy nevyšel. Válková si sice vybrala svou zástupkyni, záhy ale vyšlo najevo, že byla kvůli kariéře až příliš ochotná sloužit komunistickému panství, a navíc se nemohla rozvzpomenout, kdo byl nechvalně proslulý komunistický prokurátor Josef Urválek, se kterým jako na potvoru v 70. letech minulého století psala odborné texty, jak jsme na INFO.CZ popsali. To nemohlo projít. Miloše Zemana v danou chvíli nenapadlo originálnější řešení, než vrátit do hry skoro dvaaosmdesátiletého Křečka. Jenomže koaliční většina tápe.

Jediný klub, který za Křečkem pevně stojí, je Okamurova SPD s devatenácti poslanci. Vše ostatní je v mlze, o výsledku volby tak může rozhodnout účast. Klíč přitom jako vždy od posledních voleb drží poslanci hnutí ANO, kteří budou mít volné hlasování. Podle našich zjištění se někteří z nich chystají Křečka podpořit. Pokud by jich bylo třeba padesát, nelze vyloučit, že půjde o jádro většiny, kterou Křeček ke zvolení potřebuje. Část hlasů totiž dodají také sociální demokraté. Komunisté se zatím nerozhodli, i od nich ale může nějaký ten hlas Křeček nakonec uloupnout. V opačném případě nás čeká celá taškařice znova.

SDÍLET

Billboard-bottom-1