Dostál: Vokřál se zbavil tíhy. ANO i Babišovi tím pořádně zatopil

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Petr Vokřál to položil. Nejen že nebude kandidovat na hejtmana Jihomoravského kraje, končí také v hnutí ANO. To je samo o sobě zásadní zpráva, a to nejen ve vztahu k podzimním krajským volbám v jednom z největších krajů v zemi.

Bývalý primátor Brna Vokřál byl dlouholetý místopředseda hnutí, hlásil se k liberálním hodnotám a tak nějak udržoval zdání, že je ANO ještě pořád formací, kde může existovat i něco na způsob idealistů. Možná hrál roli užitečného idiota, možná si ale skutečně myslel, že ANO může s poměry v zemi pohnout k lepšímu. Jeho manévr lze chápat i jako doznání, jak hluboce se mýlil. Za pravdu tím dal každému, kdo nepochybuje, že jde o partaj cyniků a pragmatiků, kteří se od svého předsedy a zakladatele, natož od svých zkorumpovaných předchůdců v politice, liší leda tak v tom, kam až jsou schopni zajít a jak často dokážou lhát.

Nelze se ubránit vzpomínkám: osobně jsem byl na vůbec první tiskovce Vokřála v Brně. Aliance nespokojených občanů – tak zní plný název hnutí ANO –, do které tehdy vstupovali lidé, jimž údajně ležel na srdci osud korupcí prolezlé české demokracie. Martin Stropnický, Jiří Zlatuška, Pavel Telička nebo Martin Komárek. A v Brně Petr Vokřál, který v roce 2014 kandidoval na primátora a uspěl. Ti a mnozí další uvěřili, že to Babiš, řečeno se Stanislavem Grossem, „myslí upřímně“.

Šarapatka není muž na svém místě, tvrdí komunisté. Chystá se jeho vyhazov z Rady ČT?

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital