Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Důchodová reforma je v Babišově „komunistům programově nejbližší“ vládě na prvním místě. Držte si peněženky. Komentář J. Bendové

Důchodová reforma je v Babišově „komunistům programově nejbližší“ vládě na prvním místě. Držte si peněženky. Komentář J. Bendové

Důchodová reforma je v programu vznikající vlády zmíněná na prvním místě. To je chvályhodné. Týká se každého. Ale jaká bude, pokud ji stvoří populisté z ANO se socialisty a komunisty? Napoví slova vládního adepta Miroslava Pocheho z ČSSD: „Programové prohlášení je výrazně socialistické. Nedokážu si představit, že by mohla vzniknout komunistům programově bližší vláda.“ Jasná předzvěst věcí příštích.

Důchodová reforma je zaklínadlo snad každé vlády za uplynulá desetiletí. Je to logické. Seniorů přibývá a penzi už pobírají podle statistik v průměru pětadvacet let – ženy déle než muži. Společnost stárne a to znamená, že potřebuje čím dál víc prostředků na důchody, na zdravotní péči, na sociální servis.

Už jsme to slyšeli mnohokrát: peníze na penze budou chybět, mladí musí zapomenout, že se o ně stát na stará kolena kompletně postará. Penzijní koláč se zkrátka musí krájet na stále více kousků. Starobních důchodců je dnes kolem dva a půl milionu a výdaje na jejich penze dlouhodobě převyšují příjmy z odvedeného pojistného (stát vyplácí ještě téměř půl milionu invalidních a pozůstalostních důchodů).

Loni se sice systém dostal do přebytku, ale bylo to poprvé po osmi letech a jen díky velmi vysoké zaměstnanosti a růstu výdělků, z nichž se penze platí. V předchozích letech se schodek blížil až k padesáti miliardám, které stát pokaždé musel dosypat z jiné daňové kapsy.

Komisí nezarmoutíš

Babišova vláda číslo 2 opět píše o vytvoření důchodové komise. Bůhví kolikáté už v pořadí. Měla ji i předchozí Sobotkova vláda, která se zmohla jen na zrušení reformy Nečasovy předchůdkyně. Kde vzít na důchody více peněz, ovšem nevymyslela. Naopak přišla s náměty na sociální „zlepšováky“, například na snížení odvodů pro rodiče s více dětmi. Tím by však peněz v důchodové kasičce ještě ubylo, namísto aby přibylo. Prosadila jediné – zastropování věku pro odchod do penze na 65 let. Finanční situaci v budoucím penzijním systému tím zhoršila, nikoli zlepšila.

Babišova „komunistům programově nejbližší“ vláda dále slibuje plošný solidární důchod i silnější princip zásluhovosti a oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu.

Pokud jde o oddělení účtu, je to spíš formalita – stát penze garantuje, když na účtu budou chybět miliardy jako v minulosti, doplatí je.

Více zásluh, nebo více solidarity?

Reforma podle programového prohlášení „zachová stávající nároky, definuje standard plošného zabezpečení ve stáří na principu solidarity, posílí princip zásluhovosti". Lidé by měli být motivováni ke spoření na stáří.

Tak si to přeložme: pevná část důchodu, která je stejná pro všechny, posílí, na tom se už pracuje. Logicky se tím při stejně velkém koláči k rozkrájení zmenší zásluhová část. Přitom zásluhovost je už dnes velmi malá, české penze jsou vyhlášené svým rovnostářstvím – důchod lidí, kteří platili celý život velké odvody, se příliš neliší od důchodu lidí, kteří odváděli málo. Důchod nad 15 tisíc korun loni pobírala zhruba jen desetina seniorů.

Záhadou tedy zůstává, čím a z čeho hodlá nová vláda „posílit princip zásluhovosti“, když současně posiluje „solidární plošné zabezpečení”.

Všichni stejně. Málo

Rodící se vláda bude socialisticky přerozdělovací. Současným penzistům přilepší, protože zmíněný penzijní koláč je dost „dietní“, protože má zrovna peníze a protože senioři jsou její voliči. Mladší generace se hlubší reformy nedočkají.

Kdo myslí na zadní kolečka, na své stáří i na své děti, měl by počítat s tím, že státní důchod bude jednou pro všechny stejně vysoký, přesněji stejně nízký. Zbytek si každý bude muset zajistit sám – stát mu nanejvýš k tomu přidá nějakou tu daňovou úlevu nebo příspěvek. Na politiky rozhodně nespoléhejme.

KOMENTÁŘ VYŠEL NA WEBU REFLEXU.

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORKY SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1