Durčák: Demonstrace jako hromosvod vzteku? Protesty proti Babišovi jsou ztráta času

Michael Durčák

06. 05. 2019 • 12:00

KOMENTÁŘ MICHAELA DURČÁKA |Tisíce lidí na Staroměstském náměstí po týdnu opět demonstrovaly proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové a premiérovi Andreji Babišovi. Organizátoři ze spolku Milion chvilek pro demokracii odhadli počet účastníků na 20 tisíc. Protestující vyjádřili obavy o tuzemskou justici a žádali záruky její nezávislosti. Následující komentář vyšel na INFO.CZ ještě před začátkem akce.

Požadavky demonstrantů, kteří se tentokrát rozhodli vsadit všechno na jednu kartu a zaplnit Staroměstské náměstí, jsou vcelku prosté:

1) Požadujeme demisi Marie Benešové, která již dva roky otevřeně straní premiérovi ve věci jeho trestního stíhání.

2) Chceme záruky, že dokud se Andrej Babiš neočistí před soudem, nedojde ke změnám na Vrchním a Nejvyšším státním zastupitelství.

Píše spolek na facebookové události k protestnímu setkání. Pro ty, kteří nemohou dorazit, je připraveno živé promítání v Brně a v Ostravě.

Ať ale bude účast jakákoliv a proslovy, které na demonstraci padnou, sebelepší, s Andrejem Babišem to nehne ani o píď.

Protestní hnutí proti premiérovi a předsedovi hnutí ANO trvá už přes rok a jeho jediný reálný úspěch, i přes všechna zaplněná náměstí a silácká hesla, se dostavil loni na jaře, když Babiš a spol. ustoupili a nakonec odvolali komunistického poslance Zdeňka Ondráčka z čela komise pro kontrolu činnosti GIBS. Problémem tohoto dílčího úspěchu je fakt, že Ondráček nikdy neměl být na do čela zmíněné komise zvolen a Jaroslav Faltýnek si špatně spočítal hlasy.

Když ovšem o měsíc později vyšli demonstranti do ulic na podporu šéfa GIBS Michala Murína, Babiše to nezastavilo ani v nejmenším a Murín nakonec 17. dubna 2018 vydal prohlášení, že na konci měsíce rezignuje. Od loňského září tak šéfuje inspekci bezpečnostních sborů plukovník Radim Dragoun, bez většího zájmu veřejnosti.

Stejně tak nic nedonutí Babiše vyměnit Marii Benešovou a dosadit na její místo nového ministra spravedlnosti. Trestně stíhaný premiér může být klidu především díky dvěma charakteristickým vadám protestů.

Zaprvé je nutné si nalít čistého vína a uvědomit si, že protestní hnutí proti Babišovi a jeho vládě nepředstavuje alternativu k hnutí ANO. Ačkoliv demonstranti požadují „pouze“ výměnu na postu ministra spravedlnosti, všichni zúčastnění tak nějak předpokládají, že protest je namířený proti vládě a touží, aby Andrej Babiš nebyl premiér a jeho hnutí nebylo u moci.

Takové myšlenky jsou naprosto legitimní, ovšem těžko říct, jak je chtějí premiérovi odpůrci prosadit, pokud k tomuto programu nenajdou vhodného spojence. Logicky se nabízí, že nad demonstracemi převezme patronát některá z opozičních stran – ODS, Piráti nebo TOP 09 – nikdo z nich se k tomu však nemá, i když politici ze tří zmíněných uskupení demonstrantům vyjadřují pravidelně podporu a na setkáních se jich vždy několik objeví. Tím to ale hasne. Protesty nadále zůstávají nadstranickou akcí.

V neposlední řadě si musíme uvědomit, že demonstranti představují exponovanou menšinu, pro niž fungují demonstrace jako hromosvod vzteku. Preference premiérova hnutí jsou konstantně nad 30 % a nepadají, ať už vypadá Babišovo vládnutí jakkoliv ošklivě. A i když k tomu neexistují žádné číselné podklady, dá se očekávat, že voliči hnutí ANO se k protestům nepřipojí a demokratickou revoluci bez zhruba třetiny elektorátu zkrátka a dobře dělat nejde. Situace tak vypadá pro protestující téměř zoufale.

Hnutí ANO a jeho předsedu je nutné porazit politickými zbraněmi. Spoléhat na to, že se zalekne plných náměstí, je naivní představa a vědí to i mnozí účastníci setkání, kteří mají dle mého názoru pocit, že tedy dělají alespoň něco a účast na demonstracích je ve skutečnosti lepší, než sedět doma. Výsledný efekt je ovšem v obou případech bohužel naprosto nulový.

SDÍLET