Důvěryhodnost průzkumů i médií je v troskách. Lekce z prohry Clintonové zjevně nebyla dostatečná

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Přestože se souboj o Bílý dům ještě může „zvrtnout“ a výhra jednoho nebo druhého kandidáta není stále jistá, je výsledek Donalda Trumpa nepochybně popřením předvolebních průzkumů a prognóz mainstreamových médií. Nutno dodat, že na INFO.CZ jsme konzistentně označovali Trumpa za mírného favorita. Jako by v posledních letech platila jednoduchá poučka: podívej se, co předpovídají mainstreamová média, a vsaď si na pravý opak. Je to zásadní systémový problém, který rozhodně není pro demokracii výhrou.

Základní otázkou je, proč opět selhaly průzkumy veřejného mínění. A to navzdory všemu ujišťování, že tentokrát se to už nestane a že se jejich tvůrci poučili. Ponechme stranou specifický problém, že některé americké průzkumy jsou federální, což o volebním výsledku vypovídá skutečně málo. Zásadní fakt je, že někteří voliči prostě nechtějí říkat, koho volí. Není to úplně stud, jako spíš snaha vyhnout se problémům. Bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář ve volebním studiu Radiožurnálu řekl, že v některých vrstvách americké společnosti je přiznání k volbě Trumpa stejné jako se „vykálet v místnosti“. To je velmi přesný popis reality.

Kovář, Plesl, Topolánek... Politická bitva roku ve speciálním vydání Insider podcastu

A tady vstupují do hry média (nejen americká). Přestože se jejich práce při volbách v roce 2016 ukázala jako prachmizerná, co se od té doby změnilo? Můžu vám to klidně ukázat na příkladu INFO.CZ. Když náš kolega profesor Martin Kovář předvídal opakovaně těsné vítězství Trumpa, čelil kritice, že neví, o čem mluví. A to i ze strany některých novinářů. Když jsme psali, že se za hnutí Black Lives Matter „schovávají“ i skupinky výtržníků, což může poškodit Bidena, slyšeli jsme opět to stejné. Mainstreamová média se snažila často tvrdit opak a nepokoje lakovat na růžovo. Výsledek? V městečku Kenosha, kde došlo k mediálně velmi propíraným demonstracím, při nichž Kyle Rittenhouse zastřelil dva protestující, Trump zaznamenal lepší výsledek než v roce 2016.

Vysvětlení je úplně jednoduché a tři vysoké školy na něj rozhodně nepotřebujete. Rabování je pořád rabování, i když tomu budete říkat poklidný protest, a tak dál. Média prostě musejí přestat přepisovat realitu, přičemž je do značné míry neuvěřitelné, že se to pořád děje. To je mimochodem jediný efektivní nástroj proti dezinformacím a fake news. Lidé mají v posledních letech skutečně mnoho důvodů médiím nevěřit, a právě proto se uchylují k alternativě.

SDÍLET
sinfin.digital