Dvě hodiny se Shakespearem: V londýnském divadle Globe zažijete atmosféru doby legendárního dramatika

KOMENTÁŘ TEREZY JELÍNKOVÉ | Je něco po půl sedmé večer, když se otevírají brány. Spolu s dalšími nadšenými diváky pomalu procházím vstupem, u kterého mě šmrncovní postarší uvaděčka posílá směrem k dalším malým dveřím. Tyto dveře jsou přesnou replikou těch původních, za nimiž legendární dramatik William Shakespeare představoval své hry od roku 1559, ostatně stejně jako celý zbytek divadla je takřka dokonalou rekonstrukcí původního Globe Theater.. Dveře se otevírají do kulatého amfitéatru bez sedadel, v němž strávím další dvě hodiny. Moje vstupenka je totiž na stání, a já tak před začátkem představení Jak se vím líbí fantazíruji o tom, jak tu před čtyřmi sty lety na mém místě stála chudina bavící se nad hrou už tehdy uznávaného autora.

Dramata i komedie Williama Shakespeara hrají divadla po celém světě. I české soubory mají tohoto anglického dramatika v oblibě, a na pravidelné Shakespearovské slavnosti můžete vyrazit do Prahy, Brna i Ostravy. A když jste zrovna v Londýně, představení v Shakespearově domovském divadle se přímo nabízí. The Globe, jak se divadlo jmenuje, stojí na jižním břehu řeky Temže od roku 1559, kdy ho nechala vybudovat umělecký společnost the Lord Chamberlain’s Men (v češtině známá též jako Služebníci lorda komořího). V roce 1613 divadlo částečně shořelo poté, co požár vypukl v průběhu Shakespearova představení Jindřich VIII. Popularitu tehdejšího divadla dokazuje i fakt, že jen rok po požáru bylo divadlo za pomoci měšťanů a jejich financí vybudováno znovu, a hrát se tak mohlo dál. Druhé divadlo s kruhovým půdorysem hlediště a střechou jen po svém obvodu bylo otevřeno do roku 1642, kdy ho uzavřely probíhající občanské války v Anglii a dva roky poté byla budova stržena.

Současné Shakespearovo divadlo The Globe bylo ve svém nejnovějším kabátě otevřeno v roce 1995, a to díky Samu Wanamakerovi, který založil The Shakespeare’s Globe Trust; sdružení, které finančně podpořilo obnovu divadla. Ze své historické podoby si divadlo zachovalo unikátní doškovou střechu (i přes striktní zákaz této střešní krytiny po obřím londýnském požáru v roce 1666). Stejně tak se zachoval i design divadla a jeho původní skromná velikost, navzdory které se divadlo ani tak mezi vysokými cihlovými budovami na břehu Temže nedá přehlédnout.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaký zážitek nabízí v dnešní době Shakespearovo divadlo Globe?
  • Na co se připravit, když si budete chtít vychutnat představení přímo v Londýně?
  • Proč je Shakespeare i po více než 400 letech populární u mladých?
sinfin.digital