EU v bodě zlomu. Chystá se legislativa, která prověří příčetnost evropských politiků a velkorysost voličů

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Posledních několik dní jsem strávil ve Štrasburku, kde panovala poněkud ospalá atmosféra. Povaha unijních institucí se ale přeci jen postupně mění. Jsme uprostřed energetické krize, která odhalila, že řada unijních politik neodráží realitu a fatálně deformují trh.

Prakticky nikdo nepopírá, že jsme svědky klimatické změny, ale dosavadní klimatická politika unie situaci paradoxně zhoršuje, nikoliv zlepšuje. Zdá se, že stále větší počet evropských politiků je schopen tuto skutečnost vnímat, i když vůbec není jisté, že to bude stačit. EU už dávno netvoří jen politické orgány.

V případě energetické politiky jsme řadu let byli svědky chování politiků i „expertů“, které ignorovalo fyzikální zákony, nabourávalo trh a ve výsledku těžce postihovalo samotné voliče. Není pravda, že nikdo nic takového nemohl čekat. A je jen zčásti pravda, že na současné situaci nese vinu Rusko.

Nejenom my na INFO.CZ, ale i mnozí další se ozývali a varovali před dramatickými dopady. Teď se blížíme do bodu, kdy je třeba varovat podruhé a možná ještě zásadněji a hlasitěji.

Zatímco europoslance a politiky můžete ve volbách vyměnit, u jednotlivých „expertů“ unijních i národních institucí či úředníků to tak jednoduché není. Viníci zběsilé klimatické politiky, která má značný podíl na současné krizi, zdaleka nezmizeli, a naopak stupňují svoje požadavky a nápady. V přípravě jsou dvě legislativy, jejichž dopady mohou být dramatické a jen dále omezují životní prostor a komfort obyvatel. Nejsem si vůbec jistý, že o tom voliči vědí – a hlavně že to chtějí.

První z těchto novinek je takzvaný carbon farming, tedy velmi zjednodušeně řečeno zahrnutí zemědělství do klimatické politiky. Ve hře je i zavedení povolenek na zemědělskou výrobu, hovoří se o silné podpoře zalesňování, dalším omezení hnojiv a podobně. Nechci vás vůbec děsit, ale jde skutečně o hodně, přičemž už jen věci, které jsem vyjmenoval, vyvolávají pochyby, a to zdaleka nejen u expertů, ale i u značné části evropských politiků. Doufejme, že jich bude co nejvíce.

sinfin.digital