Faltýnek nekončí a ani nemůže. Je to Babišův pilíř, možná ten hlavní

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Než se hnutí ANO uhnízdilo ve vysoké politice, panovala mezi pozorovateli obava, zda Andrej Babiš nebude dalším v řadě, kdo sice uspěje ve volbách, avšak v průběhu času neudrží jednotu svého poslaneckého klubu. Na rozdíl od jeho předchůdců se mu to nestalo. Zásluhu na tom má Jaroslav Faltýnek a premiér to jistě moc dobře ví. Oba toho navíc na sebe bezpochyby vědí mnoho, což je tak nějak odsuzuje držet se vzájemně v klinči.

Těžko říct, zda existuje byť hypotetická situace, kvůli které by se byl ochoten Andrej Babiš Faltýnka zbavit. A pokud ano, určitě to nebude kvůli jeho nedávné a v očích premiéra nepochybně také nicotné noční schůzce s exministrem zdravotnictví Romanem Prymulou v restauraci, která měla být kvůli koronaviru dávno zavřená. Nikoho snad nemůže překvapit, že se ani jeden z poslanců hnutí ANO neodhodlal vyvolat hlasování o odvolání Faltýnka z čela jejich poslaneckého klubu. Noty prostě byly rozdány jinak. Skoro jistě Babišem.

„Byl jsem připraven, pokud by situace nastala, se podrobit tajnému hlasování. Nikdo z kolegů situaci nevznesl, takže já to považuji za sebe tak, jak jsem dostal odpovědi od kolegů, za uzavřenou záležitost,“ vysvětlil v úterý Faltýnek před novináři. Hotovo, konec. Už po několikáté. Důvod je prostý, nebýt Faltýnka, Babišovi by se mohl začít drolit poslanecký klub, tedy družina, která tvoří základ jeho mocenské pozice. Přece jen, 78 věrných a poslušných poslanců je dobrý základ pro stabilní vládnutí. A tím, kdo drží klub pohromadě, je právě Faltýnek.

Insider vs. Čermák & Staněk Comedy: Politika je jen šoubyznys pro ošklivé a divadlo tlustých lidí v oblecích

sinfin.digital