Fascinujete mě, jak tu prodáváte moji práci, vyčetl Babiš Fialovi. Opozice si ale na premiéra ve sněmovně nepřišla

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Čtvrteční interpelace potvrdily, co každý, kdo aspoň trochu sleduje českou politiku, dobře ví: SPD se neštítí ničeho, Babiše to ve sněmovně moc nebaví a ani mu to tam moc nejde, a tak hlavním oponentem vlády je a budou předsedkyně sněmovního klubu hnutí ANO Alena Schillerová a první místopředseda Babišovy formace Karel Havlíček.

Především se ukazuje, že se jednotliví politici postupně usazují ve svých rolích: Petr Fiala působí klidně, vyrovnaně a věcně. „Spolek Politických Diletantů“ obchodníka Tomia Okamury se přestává štítit těch nejpokleslejších metod a hnutí ANO hledá způsob, jak věrohodně působit dojmem, že mu nejde ani tak o zájmy a byznys svého předsedy a majitele, jako hlavně o lidi, kteří toho času inklinovali k volbě sociálních demokratů a komunistů, tedy o nízkopříjmové segmenty české společnosti, na které doléhá inflace a s tím související zdražování základních životních potřeb.

S tím souvisí další věc: Fialova vláda to bude mít v řadě ohledů nadále velmi těžké, přesto platí, že musí vytrvat a všímat si také těch, na které pravice obyčejně spíše zapomíná. Důvod je prostý: opozici netvoří klasická demokratická levice, nýbrž populisté a extremisté, kterým nejde ani tak o chod státu a dobrou kondici společnosti, jako hlavně o sebe. Jedním z efektů takové konstelace třeba je, že když se vláda rozhodne skoro všem rodinám s dětmi jednorázově pomoct pěti tisíci korunami, opozice, která tu v případě hnutí ANO roky vládla, jí nevyčte, že „rozhazuje, je populistická nebo nesystémová“. Ne, ona řekne, že je to málo a pozdě.

Což můžete říct vždycky a o všem. Ve čtvrtek Babiš premiérovi vyčetl, že prý nehájí zájmy českých občanů. Konkrétně mu šlo o emisní povolenky, které podle něj mají zásadní vliv na cenu energií – až 23 procent u elektřiny. „Vy mě fascinujete, jak prodáváte naši práci, moji práci. Vy jste nic neprosadili. Vždyť taxonomii jsem řešil s Macronem v roce 2019. Já se omlouvám, tak si přečtěte ty závěry! Vždyť je to tam napsané! Samostatný mix, to jsme my prosadili, ano, já jako premiér. Je to v zápisech! Tak si to přečtěte!“

Bylo to jako vždy, snad kromě samotného Babiše nikdo nepochopil, co přesně Fialovi vyčítá. Ten zachoval chladnou hlavu: „Když se podíváte i na to, co říkají o cenách energií a o energetické politice odborníci, tak dneska na tu cenu vlivem toho, co se stalo, emisní povolenka nemá takový vliv, jako měla v minulosti. Vůbec neříkám, že to není téma, jsem připraven o tom dál jednat a hlavně hledat pro to spojence, které jsme v Evropské radě neměli. Neměl jste je vy a v tuto chvíli tam ani dostatečná většina není, na té musíme pracovat. Ale upřímně řečeno, emisní povolenky dnes nejsou tou největší prioritou. Největší prioritou je zajistit dostatek energie pro ČR do budoucna.“

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Kdo z SPD mluvil o třetí říši?
  • Na co zapomněla Alena Schillerová?
  • Proč Fialův tým musí rychle přijít se strategií?
sinfin.digital