Feriho kauza je jen jedno z dlouhodobých novinářských tajemství. Je dobře, že se žurnalisté přestali bát. Přijdou další odhalení

Michal Půr

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Kauza Dominika Feriho je v první řadě případem vážného obvinění ze sexuálního násilí, ale ve druhé řadě je to také demonstrace síly médií a poměrně zásadní změny na trhu. Pět měsíců před volbami se zdá, že novináři mají zpět moc, která jim v posledních letech trochu chyběla. Po kauzách kromě Feriho skončil ministr zdravotnictví Petr Arenberger a židle pod ministrem vnitra Janem Hamáčkem se notně zatřásla. Tím ovšem zdaleka nekončíme.

Feriho případ ukazuje, že ven se dostávají věci, o nichž se v redakcích dlouho ví. Můžete si ostatně pustit rozhovor s nestorem mediální scény Jindřichem Šídlem, který sám připouští, že zveřejnění informací o mladém poslanci není šok, protože Deník N a A2larm nebyla zdaleka jediná média, která se případu věnovala. Jim se ale podařilo informace ověřit a získat dostatek znepokojivých svědectví.

O podezření jsme věděli několik týdnů i v INFO.CZ, ale nepodařilo se nám informaci dostatečně ověřit, tudíž jsme ji nemohli vypustit. Pokud někdo vidí za celou kauzou politický boj, neví, o čem mluví. Politická konkurence SPOLU se samozřejmě zaradovala, a její představitelé několik týdnů v napětí očekávali, zda někdo sebere odvahu a věc zveřejní. Nicméně tohle všechno nijak nepřebije skutečnost, že obvinění jsou natolik vážná, že je úplně jedno, kdo z nich ve výsledku profituje.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Mohou následující měsíce přinést další velké kauzy?
  • Kdo potáhne českou investigaci?
  • A jakou roli budou hrát velká média?
sinfin.digital