Fiala a spol. zvolili do boje o Hrad ustrašené řešení. To zásadní ale pořád ještě nevíme

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Premiér a předseda ODS v úterý potvrdil, co už bylo beztak nějaký čas zřejmé. Koalice SPOLU do boje o Hrad nevyšle svého kandidáta, a je vcelku jedno, zda ho nenašla, neshodla se na něm, anebo se rozhodla netříštit dále hlasy. Dost možná je za tím nedostatek odvahy a strach z prohry. V každém případě se Fiala a spol. rozhodli podpořit hned tři kandidáty.

Vítěz loňských sněmovních voleb tak před prezidentskou volbou opět vsadí na negativní kampaň ve stylu „Víme, koho na Hradě nechceme, to ostatní je už ale na vás, naši milí voliči“. Což – marná sláva – působí hodně ustrašeně. Přesto to může být nakonec rozumné řešení situace, do které se koalice SPOLU nechala postupem času vmanévrovat. Otázka ovšem je, zda ho půjde rozumně, věrohodně a také přiměřeně jednoduše komunikovat v ostré fázi kampaně.

A pak je tady ještě jedna podivnost: proč se těsně předtím, než koalice SPOLU oznámila svůj postup, o slovo přihlásil již jednou neúspěšný kandidát na Hrad a senátor Pavel Fischer. Nebude efekt jeho manévru přesně tím, před čím Petr Fiala dlouhodobě varuje – tedy že bude pouze tříštit hlasy? Minule ho v prvním kole volilo něco přes deset procent voličů a jen stěží si lze představit, že to zkraje příštího roku bude výrazně lepší.

To hlavní ale je, že jen těžko obere o hlasy kandidáta hnutí ANO, natož SPD nebo komunistů. Lovit bude skoro výhradně v táboře těch kandidátů, které koalice SPOLU dneska podpořila. Otázka tedy zní, proč Fiala a spol. podpořili tři adepty na Hrad, a ne třeba jen dva, anebo rovnou čtyři – vždyť mezi demokraty jistě nelze počítat jen Petra Pavla, Danuši Nerudovou a Pavla Fischera. Ale ironii stranou.

sinfin.digital