Fiala v novoročním projevu ukázal, že mikromanažera v čele státu vystřídal stratég. Po vzoru Havla nesliboval světlé zítřky a ukázal, kam Česko historicky patří

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA A VRATISLAVA DOSTÁLA | Byl to dobrý, realistický a uměřený projev. Nový premiér české vlády Petr Fiala poprvé promluvil k národu v novoročním projevu a potvrdil v něm, že jeho síla i přesvědčení spočívají v kompromisním přístupu k politice, v realistické a věcné analýze a také ve střízlivé prognóze. S odkazem na první prezidentský projev Václava Havla Fiala lidem nesliboval světlé zítřky, naopak je hned v úvodu upozornil, že pro ně příliš dobrých zpráv nemá.

„Tento rok bude pravděpodobně jedním z nejsložitějších a nejtěžších od vzniku samostatné České republiky.“ pravil Fiala na úvod asi deset minut dlouhého projevu, jehož osu tvořila tři témata: zvyšující se ceny energií, inflace a covid. Fiala se několikrát kriticky zmínil o předešlé vládě Andreje Babiše, třeba když zdůraznil, že vláda může mnoho věcí rychle pokazit, avšak náprava, ta je podle něj většinou složitá a hlavně zdlouhavá. Premiér v tomto ohledu zopakoval, že jeho vláda chce problémy řešit a že na tom pracuje od prvního dne, kdy je v úřadu.

Fiala lidem skutečně na rozdíl od Babiše nesliboval ráj na zemi, je si totiž vědom, že bude muset sáhnout po mnoha nepopulárních opatřeních. První pozitivní výsledky, pokud vůbec, podle Fialy země pocítí nejdřív na konci letošního roku. Fiala potvrdil pověst realistického a střízlivě uvažujícího politika. Pokud ale lidem slíbil, kterak bude vláda hledat úspory zejména tam, kde to nepocítí občané, je také pravdou, že zmrazila platy právě těm, kteří berou nejméně. Což neznamená nic jiného, než že to právě tito lidé také pocítí.

Fiala nicméně nepochybuje, že máme zbytnělý stát, jemuž redukce jenom prospěje. Na tom možná něco je, ostatně pro každého, komu se dostala do ruky Česká jízda, to nebude nic překvapivého. Že stát na mnoha svých úrovních nefunguje, a pokud ano, tak mizerně, nám lidé říkali napříč republikou. A zjednat v tomto nápravu, bude jedním z hlavních úkolů nové vlády. Fiala pak správně varoval před rozličnými populisty a spasiteli, kteří voličům nabízejí snadná řešení složitých problémů.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • V čem se Fiala postavil proti Zemanovi?
  • Jak změnil energetickou politiku Česka?
  • Proč podle něj těžiště řešení není v Praze?
  • A proč bychom mu měli přát úspěch?
sinfin.digital