Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Foldyna, Okamura a Putin jsou symboly zaostalé společnosti. Knihovna Ondřeje Féra

Foldyna, Okamura a Putin jsou symboly zaostalé společnosti. Knihovna Ondřeje Féra

Zaostalý stát se bezpečně pozná podle dvou atributů. V čele má vůdce, který okázale zdůrazňuje svoje mužství. A vede války. Obliba „chlapáckých“ politiků ukazuje na primitivnost společnosti. Tak to alespoň popisuje Yuval Noah Harari ve své knize Homo deus.

„Globalizace proměnila materiální hospodářství na znalostní ekonomiku, fyzické bohatství, jaké představuje zlato, pšenice, nebo ropa, se stalo podružným,“ píše Noah Harari v knize Homo deus. Líčí v ní budoucnost člověka ve světě, ve kterém ročně víc lidí umře na cukrovku než ve válce. V roce 2012 ve válkách zahynulo 120 tisíc lidí, zločinci jich zavraždili půl milionu a 800 tisíc lidí spáchalo sebevraždu.

Harari dovozuje, že se válka stala neefektivní a proto zbytečnou. Tvrdí, že zákon džungle a zákon silnějšího už platí jenom pro státy se zaostalou ekonomikou a primitivní, nevyspělou společností. V roce 1998 napadla Rwanda sousední Kongo kvůli dolům, skrývajícím osmdesát procent světových zásob určitého kovu potřebného pro technologický průmysl. Vojenský zábor zemi vynesl nějakých 240 milionů ročně, což není málo. Přesto Čína nikdy nenapadne Spojené státy, aby se zmocnila sídel technologických gigantů jako je Apple, Google a Microsoft. Radši pro ně bude technologie vyrábět – čímž si denně přijde zhruba na tolik peněz, jako už zmíněná africká Rwanda za rok.

„Nový mír není žádná pohádka pro děti,“ tvrdí Harari. „Zajišťuje ho chamtivost nadnárodních společností, které ve svém rozvoji nepočítají s válkou. Když Mercedes plánuje výrobu v Polsku, nepočítá s tím, že by Polsko mohlo být Německem napadeno. Mír se vyplácí, technologické bohatství a intelektuální vyspělost nelze dobýt zbraněmi.“

Terorismus je jen epizodou: V roce 2010 při teroristických útocích na celém světě zahynulo 7967 lidí. Jen ve Spojených státech téhož roku obezita zabila 1,8 milionu osob. Pro Američany a Evropany představuje Coca-Cola větší nebezpečí než Islámský stát.

To je v podstatě optimistická vize rozvoje lidstva. Má ale taky svoje negativní vymezení. Ukazuje, že třeba Rusko jednoduše nesplňuje podmínky pro to, aby mohlo být bráno jako vyspělý stát, který nepotřebuje a nevede války.

Člověku, který průměrně sleduje domácí i zahraniční události, nemohly uniknout obrázky ruského prezidenta Vladimira Putina, jak exceluje v hokeji, prohání se do půl těla svlečený na koni, potápí se na dno moře nebo ve sněhobílém kimonu doplněném roztomilými ponožkami buší poddajnými soupeři o tatami. Putinovská symbolika říká: „Tady jsem, všichni se na mě podívejte! Jsem silný, přemůžu každého a nikdo nepřemůže mě.“ Je to obraz muže, který chce být viděn jako alfa samec.

Ruský samoděržavý prezident není v tomto smyslu ojedinělým jevem. Evropská historie, a to i ta moderní, podobných exemplářů steroidové maskulinity v politice zná dost. Putinovy propagační fotografie se podobají těm, na kterých se nechával zvěčňovat třeba Benito Mussolini. Ten, svlečený zásadně do půl těla, pomáhal při sklizni, sáňkoval, hrál si s tygřími koťaty. Připomíná vám to něco?

Podobnost s Putinem není čistě náhodná, chybí už jenom oficiálně šířené historky o tom, kolik žen bylo znásilněno ve vůdcově kanceláři a odcházelo s blaženým úsměvem. Stejně tak není náhodou, že jedním z nejsledovanějších videí končícího týdne je to, na kterém místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna cosi sděluje v tělocvičně, přičemž se z něj řine blíže neurčitelná tekutina.

Foldyna, Putin nebo koneckonců Tomio Okamura s muskulaturou neuměle nafouknutou grafickým programem, nejsou žádné politováníhodné excesy, nejsou to ani retrosexuálové z povolání. Jsou symbolem a současně projevem zaostalosti státu a primitivnosti jeho obyvatel.

Rusko primitivní je. Od časů velkého admirála Stěpana Makarova nedokázalo přijít dokonce ani s žádnou vlastní vojenskou technologií, což je v kontextu velmocenských výkřiků Kremlu v podstatě komická záležitost. Rusko dokáže do Evropy vyslat motorkáře z „gangu“ Nočních vlků. Jejich velkoruské zadnice ale sedí na motocyklech, které si kupují v zahraničí, protože je v Rusku prostě nedokáží vyrobit.

Putinův režim technologii nemá, neumí ji vyrobit, stěží ji umí použít a neumí se ani podílet na její výrobě, protože mu chybí vysoce kvalifikovaní, sofistikovaní dělníci. Disponuje ale neomezeným množstvím moderních mužiků, které lze vrhnout do vojenského dobrodružství. Celá ruská expanze na Ukrajinu v tomto smyslu není ničím jiným než opakováním války Rwandy s Kongem, jen v jiných kulisách. Rwanda na válce s Kongem ale aspoň vydělala. Rusko zábor Krymu stojí miliardy dolarů a nevydělalo na něm dokonce ani mezinárodní prestiž.

Putinovská symbolika – a moderní politika je o symbolech stejně, jako kdykoliv dřív – oslovuje jen tu část společnosti, která s ní mentálně souzní. Je tu pro lidi, kteří jsou „nekvalifikovaní a nesofistikovaní,“ neschopní souznít se společností, ve které o míře schopnosti prosadit se nerozhoduje velikost svalů a hlasitost slovního projevu.

Homo deus Noaha Haririho je knihou o společnosti na přelomu současnosti a budoucnosti. Podpora, kterou v českém prostředí má „putinovské“ retro, vyvolává otázku, jestli jde o dílo, které můžeme vztáhnout na Česko. Je jasné, že aspoň zatím nemáme na to, být Mercedesem nebo Applem. To ale neznamená, že nutně musíme být Rwandou nebo Kremlem.

Co si přečíst

Noah Hariri: Homo deus

Oswald Spengler: Zánik západu

 

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232