GLOSA: Nova půjde s Babišem proti Moravcovi. Zaorálek bude volit mezi dvěma špatnými variantami

Komerční televize Nova se rozhodla jít den před sněmovními volbami do přímé konfrontace s Českou televizí. Podle informací webu Mediaguru změní ve čtvrtek 19. října své zaběhnuté vysílací schéma a předvolební diskusi Nova Duel odvysílá od 19:55 – tedy přímo proti debatě veřejnoprávní stanice. Jak minulý týden upozornil server HlídacíPes.org, diskuse na Nově se plánuje zúčastnit předseda hnutí ANO Andrej Babiš, který to prozradil svým tweetem. Za svého protivníka v debatě označil lídra sociálních demokratů Lubomíra Zaorálka, ačkoli teoreticky hrozí, že vše skončí takřka nerušeným monologem šéfa ANO. Zda se ministr zahraničí stejně jako Babiš rozhodne ignorovat Českou televizi, totiž v tuto chvíli není jisté. Ani on, ani nikdo z jeho okolí se k věci nechce vyjadřovat.

V každém případě vše spěje k tomu, že se České televizi rozpadne superdebata, kterou bude den před volbami moderovat Václav Moravec. Superdebatu odvysílá ČT24 a ČT1 19. října od 20:00 do 22:00 za účasti publika a v přímém přenosu z Kongresového centra v Praze. Zúčastnit by se jí mělo deset předsedů nebo lídrů politických stran, které disponují nejvyšším předvolebním potenciálem. Pokud ale Babiš upřednostní TV Nova, což je v tuto chvíli prakticky jisté, Moravcovi bude v diskusi chybět favorit voleb.

Práce v Babišových drůbežárnách nešla vydržet, má ale pravdu, politici selhali, říká novinářka

A nejen to, i kdyby Zaorálek nakonec přišel do České televize, je pravděpodobné, že některý z předsedů menších politických stran nakonec vábení TV Nova neodolá. A je vcelku jedno, zda to nakonec bude třeba Tomio Okamura nebo Vojtěch Filip. Možná není od věci připomenout slova expremiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka, který nedávno v rozhovoru pro INFO.CZ řekl, že volby nakonec rozhodne poslední předvolební týden a jedna silná věta. I pokud bychom to považovali za bonmot, je prostě faktem, že se obrovské množství lidí rozhoduje o své volbě až těsně před volbami. Potvrzují to výstupy ze sociologických šetření.

Babiš a jeho PR tým si toho jsou nepochybně vědomi. Šéf hnutí ANO není příliš obratným rétorem, konfrontaci se svými protivníky se spíše vyhýbá, podstatné je ale především to, že získá mimořádný prostor v nejlukrativnějším vysílacím čase nejsledovanější tuzemské televize. Mediaguru navíc upozorňuje, že TV Nova musí mít silný zájem na vysílání takového pořadu, když je ochotna obětovat své stěžejní programové pilíře. Z této perspektivy nazřeno by bylo vlastně s podivem, pokud by Zaorálek na výzvu Babiše reagoval negativně.

Překvapilo mě, jak z rány valilo, myslel jsem na Trockého, vzpomíná Zaorálek. Po nehodě má klidnější režim

Nic na tom nemění fakt, že tak Nova redukuje volby na souboj dvou největších stran přesto, že se jich do dolní komory může dostat okolo osmi, a tudíž v tomto smyslu výrazně ovlivní férový průběh voleb a rovné podmínky pro všechny relevantní subjekty. Jinak řečeno: zástupci zbylých stran budou svou neúčastí v debatě diskriminováni. Možná by nebylo od věci apelovat na to, aby se silné televize pokusily pro příště svůj postup koordinovat a nenasazovaly předvolební debaty proti sobě v jednom čase.

Autor je člen Rady České televize

Vše o sněmovních volbách čtěte zde.

SDÍLET
sinfin.digital