GLOSA: Přátelské setkání na Hradě. Zeman S Babišem se navzájem podrží, mluvčí dostal autogram

Bylo to takové přátelské setkání. „Já jsem panu prezidentovi zopakoval, že celá kauza kolem Čapího hnízda je účelová. Popsal jsem mu, o čem sním, když náhodou spím. A on mi potvrdil, že mě po volbách podrží.“ Tak by se dalo s nadsázkou shrnout prohlášení šéfa hnutí ANO Andreje Babiše po setkání s hlavou státu Milošem Zemanem. Na to, že schůzka proběhla v atmosféře souznění, odkazuje i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček, který se těsně po jejím skončení pochlubil na svém Twitteru fotografií autogramu v Babišově předvolební brožuře. Babiš má přitom nespočet důvodů, proč nebýt v klidu, ale ty v hradní oáze opět vyšuměly.

Miloš Zeman přijal Andreje Babiše na Pražském hradě na jeho žádost. Šéf hnutí tak plynule přebral štafetu po dalších „oblíbencích“ hlavy státu, respektive „oblíbenkyních“. Ve středu si Zeman notoval s „nejlepší“ ministryní Šlechtovou a bývalou šéfkou Energetického regulačního úřadu Alenou Vitáskovou. Čtvrteční schůzka ovšem oproti tomu měla výbušný rozměr.

Chceme ovlivnit volby, na Babiše víme šílené věci, říká režisérka „zakázaného“ dokumentu

Respektive měla by mít. Kdyby to nebyla schůzka člověka, který dokola opakuje, že práce vyšetřovatelů je „účelovka“, s prezidentem, který národu na základě svých dojmů sděluje to samé, kudy chodí.

Setkání přesto bylo sledované a zásadní – oba muži se oficiálně viděli poprvé od chvíle, kdy poslanci rozhodli, že předsedu hnutí ANO společně s jeho pravou rukou Jaroslavem Faltýnkem kvůli Čapímu hnízdu vydají k trestnímu stíhání. Na Hradě to evidentně s názory nijak nezamávalo. Pokud se spolehneme na výklad samotného Babiše, kauza stála jen za „krátké informování prezidenta“.

Sečteno podtrženo: Šéf hnutí ANO se stále drží verze, že trestní stíhání je účelové. To zopakoval i po setkání, když se choulil v chladném počasí za pultíkem před novináři a bez větších emocí odpovídal na dotazy. A v tomto scénáři ho nadále podporuje i Zeman, který již několikrát kritizoval postup policie i vyjádření konkurenčních politiků.

Jak uvedl již dříve pro INFO.CZ prezidentův mluvčí Ovčáček, hlava státu nezvažuje, že by zastavila nadcházející trestní stíhání proti Babišovi, případně mu udělila amnestii.

EXKLUZIVNĚ: Europoslanci podali trestní oznámení na Okamuru. Za šíření pomluv a lží

Babiš tak na Hradě vystupoval v roli obchodníka se sny. Za svojí brožuru, ve které zachytil, o čem sní, dostal ujištění, že nadále může klidně spát. Zeman podle jeho vlastní slov zopakoval, že vítěze voleb pověří sestavováním vlády. A jak dnes Babiš před novináři nezapomněl nesměle podotknout, favoritem ANO stále je. Ukazují na to i aktuální průzkumy volebního potenciálu, v nichž se ANO objevuje s předstihem na prvním místě. Voličům, kteří chtějí svůj hlas hodit Babišovi, zjevně žádné podobné kauzy výrazněji nevadí. Do jaké míry na ně má vliv i prezident, který z Hradu veřejnosti sděluje, že policie účelově likviduje jeho politické oblíbence, je otázkou.

Ani dnešní setkání šéf ANO nepromarnil, co se týče sebepropagace. Prezidentovi prý přinesl více „věcí“: mezi nimi prezentaci toho, co dokázal na ministerstvu financí, než byl premiérem Bohuslavem Sobotkou odstaven. Zeman dostal také program hnutí ANO před říjnovými volbami Teď, nebo nikdy. A k tomu ještě letáček, který nezapomíná připomenout, že Česko „nejvíce zadlužili pánové Kalousek a Sobotka“.

Reportáž z kampaně Pirátů: „Míříme do sněmovny, naším cílem je být u vyjednávání o vládě“

Dvojice si také vylíčila, koho co bolí, přiznal Babiš. Nezapomněl Zemanovi polichotit, že vypadá dobře a zhubnul. Neutěšený zdravotní stav je přitom okolnost, která by mohla Zemanovi v blížících se prezidentských volbách nejvíce uškodit. Babiš přitom Zemana v jeho boji o Hrad může prakticky podpořit i tím, že ANO nenasadí v prezidentském klání vlastního kandidáta. O tomto paktu už se spekuluje několik měsíců. Hlavně poté, co se Babiš distancoval od podpory ministra obrany Martina Stropnického, o němž se mluvilo jako o kandidátovi ANO. Zeman zas má Babiše na oplátku podpořit v jeho premiérských ambicích. O tom svědčí koneckonců i dnešní schůzka a opakovaná prohlášení, že Zeman Babiše podpoří i v tak bezprecedentní situaci a nechá ho sestavovat vládu klidně i zpoza mříží.

Volby budou tentokrát velmi napínavé, trumf je v rukou nerozhodnutých, předpovídá sociolog

Jak popsal už dříve v rozhovoru pro INFO.CZ ústavní právník Jan Kysela, právně neexistuje pravidlo, podle něhož by nemohl být premiérem trestně stíhaný člověk. Jde o posouzení daného člověka, zda mu to nepřijde nepatřičné. A Babiš zatím nevypadá, že by mu to nějak vadilo. Zeman pro změnu opakovaně dokládá, že hranice možného padají s postupujícím časem.

Ačkoli se z Babišova vyprávění může zdát, že šlo veskrze o milou a neškodnou schůzku, realita může být o poznání závažnější. Oba muži ostatně mají zájem na tom, aby byla. 

Přinejmenším jeden člověk – prezidentův mluvčí – ale bude mít na dnešek milou vzpomínku: Babišův snář s věnováním „Jirkovi s úctou věnuje…“

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

SDÍLET
sinfin.digital