Google se chová jako technologický Putin. Po prohře na české půdě začal škodit médiím, navzdory původně vzletným frázím

KOMENTÁŘ MICHALA PŮRA | Donedávna nepředstavitelné se stalo skutkem. Senát neschválil, neodmítl a ani nijak neupravil novelu autorského zákona, která zásadně posiluje postavení vydavatelů vůči velkým technologickým firmám. V ideálním případě zákon povede po podpisu prezidenta k ustavení nového kolektivního správce a k výběru až jedné miliardy korun, která se rozdělí mezi média. Tam stále ještě nejsme, ale blížíme se.

Nemá smysl se rýpat v jednotlivých detailech zákona s výjimkou jediného. Tím je sankce za porušení stanovených pravidel až ve výši jednoho procenta z globálního obratu. To je samozřejmě obrovská částka, což z českého zákona činí jeden z nejtvrdších na světě. I kvůli tomu v Praze v uplynulých týdnech přistával jeden soukromý tryskáč z USA za druhým a na palubě nesl nejrůznější zástupce vedení Google.

Šéfprávník amerického giganta se nechal v soukromých rozhovorech slyšet, že Češi jsou agresivnější než Australané, jejichž velmi tvrdý zákon získal světový věhlas. Sankce by nejspíš mohla být nižší, ale procento z globálních příjmů má svoji logiku, kterou mnozí komentátoři přehlížejí. Google se snažil protlačit, aby se snížila na deset milionů korun, což je pro tuto firmu zhruba stejně jako pro kohokoliv z nás jeden haléř. Jiné návrhy počítaly třeba s deseti či dvaceti procenty národního obratu.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • V čem spočívá kouzlo vyšší pokuty?
  • Proč bychom měli Google více zdanit?
  • Jak Google odkopl po prohře česká média?
sinfin.digital