Hádka o státní terorismus je k ničemu. Jen překrývá důležitější otázky

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Mezi premiérem Andrejem Babišem a opoziční trojkoalicí Spolu vzplála hádka o to, jestli byla akce ruských agentů ve Vrběticích „státním terorismem“. Babiš to odmítl s tím, že Rusové neútočili na český stát, zatímco především koalice ODS, TOP 09 a lidovců trvá na terorismu. V případě Vrbětic přitom vůbec nejde o lingvistiku. Mnohem důležitější než válka o „terorismus“ jsou úplně jiné otázky.

To se ovšem nezdálo ani z pondělních Událostí komentářů v České televizi. Slova o „státním terorismu“ tu z vicepremiéra za ANO Karla Havlíčka páčil moderátor ČT Jakub Železný tak nesmiřitelně, až se zdálo, že možná dojde na terorismus v televizním studiu. Přitom i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman řekl, že se případ nešetří jako státní terorismus a že „cílem ruského útoku byl materiál mířící do Bulharska“.

To mimochodem není moc daleko od Babišových slov o tom, že šlo o „zpackaný útok na bulharské zboží“, za která se premiér později omluvil. „Je to nešťastná formulace,“ komentoval Babišův výrok pro Seznam Zprávy odborník na bezpečnostní studia z Masarykovy univerzity Josef Kraus, ani podle něj ale Rusové ve Vrběticích nespáchali státní terorismus. „Základní problém je, že mezinárodní právo nic jako státní terorismus nezná,“ řekl.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Proč jsou hádky o státní terorismus k ničemu?
  • Jaké důležitější otázky bychom teď měli řešit?
  • A v čem selhaly předchozí vlády?
sinfin.digital