Havlíček si na zvolení místopředsedou sněmovny musí počkat. Mstí se vládní většina za Fialu?

KOMENTÁŘ VRATISLAVA DOSTÁLA | Začíná být skoro nedůstojné, jakým způsobem vládní většina natahuje volbu posledního místopředsedy dolní komory. Všem je jasné, že nakonec bude zvolen Karel Havlíček z hnutí ANO, přesto v úterý bývalý „double“ ministr v prvním kole třetí volby potřebnou většinu hlasů opět nedostal. Celé se to jeví ze všeho nejvíc jako vendeta současné koalice za průtahy při volbě Petra Fialy místopředsedou dolní komory před čtyřmi roky.

Tehdy byl totiž současný předseda vlády zvolen místopředsedou Poslanecké sněmovny až napotřetí. Havlíčkovi se to nejspíš nakonec také podaří, na výsledek druhého kola třetí volby si ale bude muset počkat do středečního rána. V úterý pro něj v prvním kole hlasovalo 57 poslanců, jeho protikandidát Tomio Okamura obdržel 24 hlasů. Zde postačí uvést sílu obou opozičních sněmovních klubů. Hnutí ANO tvoří 72 členů, z toho 21 žen. Sněmovní frakci SPD tvoří dvacet poslanců.

Je tak prakticky jisté, že si kandidáti jediných dvou opozičních stran v dolní komoře rozdělili hlasy „svých“ poslanců, aniž by pro některého z nich hlasoval kdokoli z koalice. Hlasování se přitom celkem zúčastnilo 161 poslanců. Už 23. listopadu, když ani napodruhé nebyl místopředsedou dolní komory zvolen jiný nominant hnutí ANO, tedy Radek Vondráček, jsme na INFO.CZ napsali, že se celá situace jeví tak, že hnutí ANO čeká, až skončí Babišova vláda, a pak na post místopředsedy navrhne Karla Havlíčka. Což se také přesně stalo.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak hnutí ANO „osladilo“ Fialovi před čtyři roky volbu místopředsedy PS?
  • A o čem se mluví v zákulisí sněmovny?
sinfin.digital