Havloidi a demožumpa aneb jak se vlastenci snaží, aby lepšolidi vyhráli. Komentář Anety Černé | info.cz

Články odjinud

Havloidi a demožumpa aneb jak se vlastenci snaží, aby lepšolidi vyhráli. Komentář Anety Černé

Triko Ortel, placka SPD a vlajka. Tak by mohl vypadat startovací balíček pro české vlastence vhodný na demonstrace i chvíle sváteční. Samozvané obránce českých hodnot ale zásadním způsobem od ostatních odlišuje i prvek patrný okamžitě i na sociálních sítích – kromě vlajky u jména a vysoké školy života i nová forma jazyka vyžívající se v co nejbizarnějších složeninách.

Demožumpa, muslofil a europrasečina. Někdy se zdá, že se příznivci extrémní pravice předhánějí v tom, kdo přijde s nějakým novým pojmenováním. Princip je přitom jednoduchý. Jedna část slova musí představovat Evropskou unii, Václava Havla, sluníčko, muslimy nebo neomarxisty a další odpůrce starých dobrých pořádků. Pomyslnou nepřátelskou předponu pak doplňuje pejorativní kořen – žumpa, hnůj, trus, hujer, -ser nebo –fil. Obě části pak stačí k sobě pokládat jako kostky domina. Mimochodem, takové vlastenecké domino by mohlo mít na Vánoce velký úspěch. Nemají ho už náhodou v SPD e-shopu?

Jak Jirásek zapomněl na lepšolidi

Proč ale ta snaha vrazit veškerý význam do jednoho dlouhého krkolomného slova? Trochu to připomíná skutečné vlastence dob národního obrození, které ve svých knihách zmiňuje i Alois Jirásek. Kdo by mohl zapomenout na čistonosoplenu, knihovtipníka či sestromuže.

Snahou tehdejších buditelů bylo ovšem především jazykové odtržení od němčiny a vytvoření svébytné slovní zásoby. To současní samozvaní vlastenci se chtějí odlišit především od svých názorových odpůrců, kterým říkají „lepšolidi“. Toto pojmenování by mimochodem mohlo s klidem kandidovat na slovo roku.

Na jeho propagaci už pilně pracuje několik agitátorů. Například ředitel televize Barrandov Jaromír Soukup jej používá neúnavně téměř v každém svém pořadu. Tedy několikrát denně. V pondělním vysílání Týdne podle Jaromíra Soukupa slovo lepšolidi vyslovil dokonce třináctkrát.

Jak byli Němci zase o krok před námi

Mezi další významné propagátory se pak řadí také hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který si ovšem v poslední době především v souvislosti s protesty 17. listopadu oblíbil slovo fašismus. To by ovšem v soutěži o slovo roku mělo šanci především ve 30. letech, a ačkoli se málem stalo podle ankety online slovníku Merriam-Webster nejhledanějším heslem roku 2016, je už trochu za zenitem. Propagaci slova lepšolidi také výrazně napomáhají alternativní a „jediné pravdivé“ weby Parlamentní listy i Sputnik. Ve svých komentářích se termínem ohání i Václav Klaus mladší nebo Petr Hampl.

Němci jsou ale opět o krok před námi. Slovo Gutmensch, které může být synonymem českého lepšolidi, vyhrálo u západních sousedů anketu už v roce 2015. Bohužel pro vlastence šlo o žebříček nejurážlivějších slov daného roku Unwort des Jahres.

Na budování českého newspeaku se podílí pouze jedna názorová strana, ostatně jako v Orwellově románu 1984, odkud termín pro nový jazykový pořádek pochází. Ve veřejném prostoru se mnohem méně často objevují pojmenování jako zemanoid, okamuroser nebo národohujer. Že by to bylo tím, že sluníčkářům chybí fantazie? Možná je to i z důvodu, že jim druhá strana dává již hotovou munici v podobě „zabrušování“ a podobných pecek.

...a jak to změnit?

Anketu o slovo roku vyhlašují v Česku pravidelně Lidové noviny. A vlastenci už mezi vítěze zvládli protlačit své favority. V roce 2016 vyhrála „pražská kavárna“, což bylo jistě velkým zadostiučiněním po debaklu v roce 2014, kdy se „lumpenkavárna“ umístila těsně druhá. Neslýchaný lobbing za lepšolidi by se ovšem měla pokusit druhá strana alespoň trochu vyvážit. Soukupožumpa a ortelofil se ale zatím neuchytili, protože chybí významní agitátoři. Vyhrňte si proto rukávy a 3, 2, 1… tweet!

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud