Holec: ČSSD demonstruje jednotu. Svorně se masakruje kvůli Staňkovi

Petr Holec

10. 05. 2019 • 13:59

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Už se skoro zdálo, že ČSSD fakt dodrží svůj slib a přestane se sama mediálně masakrovat. Od březnového sjezdu jí to vydrželo měsíc a půl, než její ministr kultury Antonín Staněk nečekaně odvolal Jiřího Fajta a Michala Soukupa, šéfy Národní galerie Praha a Muzea umění Olomouc. Od té doby se hlavouni strany znovu trumfují v nejednotě. Šéf ČSSD Jan Hamáček drží Staňka ve funkci, zatímco mu její první místopředseda Roman Onderka ochotně veřejně mydlí schody.

Staněk zatím ministerskou funkci ustál – nebo spíš useděl: i po posledním dvouhodinovém grémiu ČSSD zůstává ministrem, byť nikdo neví, na jak dlouho. Od strany dostal úkol, že má zklidnit situaci a do konce května připravit transparentní výběrové řízení na oba uvolněné posty. To občas bývá jen příprava krku na gilotinu. A zvlášť, když proti ministrovi jako vždy táhne i umělecká fronta hned se dvěma peticemi, které podepsaly tisíce lidí. Čtvrtečním grémiem proto další sebepoškozování ČSSD nekončí, jen pokračuje.

Organizátoři „větší“ ze dvou petic trvají na Staňkovu odvolání a se svým tažením určitě neskončí. Ministr kultury tak zákonitě naplní slova členů ČSSD, kteří do médií anonymně s gustem upouštějí, že olomoucký fanoušek Metallicy s poněkud menším rétorickým talentem straně fakt škodí. Někteří to dokonce dělají i jmenovitě, jako poslanec a bývalý pražský radní Petr Dolínek. Ten nejspíš potřeboval straně říct, že ještě pořád žije, a na twitteru proto Staňka popravil.

Ministrovi, jenž si sám podrazil nohu, když v médiích začal vyvracet svou údajnou neviditelnost, což bývá spolehlivá předehra konce, kolegiálně podtrhl druhou nohu už zmíněný Onderka. Ten se v Otázkách Václava Moravce zamyslel a k odvolání Fajta se Soukupem řekl, že mu „poslední kroky, které pan ministr dělá, nepřipadají příliš profesionální“. Někdejší brněnský primátor je známý tím, že rád rychleji mluví, než přemýšlí. Tentokrát tím odstartoval dvoutýdenní veřejnou agónii v režii ČSSD, která už si vyžádala dokonce dvě partajní grémia.

To první Hamáček ještě zlehčoval slovy, že se určitě dotknou i situace na kultuře, „ale pan Staněk své kroky vysvětlil a já to pokládám za dostatečné. Nevidím důvod k dalším krokům,“ řekl tehdy Právu. Pár dnů poté je tu proto další grémium, tentokrát už ale jen kvůli „panu Staňkovi“. A taky média plná umělců, kteří z ministra kultury dělají méně kulturního člověka.

No a k nim se v rámci popisu práce ráda přidala i opozice, která v den druhého grémia ČSSD Staňka pro změnu grilovala ve sněmovně. Výsledek byl logicky známý dávno předem – nešlo totiž o kulturu, ale politiku. Staněk – a s ním i ČSSD – to proto schytal i tady.

Přitom je to ironie. Právě ministr kultury ve vládě bývá nejbezpečnějším postem, a priori totiž jde o „pozitivní“ resort. Každý schopný politik ho elegantně zneužije ke svému zviditelnění, zatímco ti méně schopní aspoň zůstanou neviditelní. Buď prostě chodíte se šálou kolem krku do televize a pláčete tam za národní kulturu, nebo se na televizi radši jen díváte někde stranou.

A když už je nejhůř, musí nastoupit jednotná partaj. Buď ministra kultury prostě odvolá, aby si dočasně usmířila uměleckou frontu, anebo se za něj jasně postaví. Nic moc mezi tím není. Tedy alespoň jsme si to doteď mysleli. ČSSD totiž opět neudělala ani jedno, jak je poslední dobou jejím dobrým zvykem. Staňka sice nechala ve funkci, ovšem jen jaksi podmíněně. „Projednali jsme situaci, diskutovali jsme,“ řekl Hamáček. To Onderka byl sdělnější a dál trval na tom, že Staněk udělal chybu. Tak tohle bude nejspíš chtít i třetí grémium...

SDÍLET