Holec: Fischer chce opět na Hrad. Šířením fake news by mohl rozpoutat válku

Petr Holec

22. 08. 2019 • 08:00

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Pamatujete ještě na Pavla Fischera? Když neuspěl v prezidentské volbě, stal se aspoň senátorem. Dělá ale všechno pro to, aby na Pražském hradě za čtyři roky usedl. Naposledy coby šéf zahraničního výboru Senátu zdatně šířil falešnou zprávu, že podle Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) stál za nedávným kybernetickým útokem na ministerstvo zahraničí cizí stát.

Senátoři pod Fischerovým vedením se na tom usnesli minulý týden. „Se znepokojením konstatuje, že nejnovější incident, který kyberneticky napadl ministerstvo zahraničí, je podle informací NÚKIB útokem cizí státní moci,“ uvedl jejich výbor. A sám Fischer na základě vlastní poplašné zprávy přidal i varování vládě: „Kybernetické útoky na ministerstva jsou drzý akt proti institucím našeho státu. Je to výzva, aby se naše obrana stala skutečnou prioritou vlády. Tomu musí odpovídat prostředky. Naše bezpečnost zaslouží víc než hádat se o čtyřicet míst pro NÚKIB.“

Jenže záhy se ukázalo, že senátoři v rámci politického boje klidně šíří fake news, takže by nás NÚKIB měl chránit spíše před nimi než před cizími státy. Brzy by také mohli na základě falešné zprávy – a hlavně kvůli Fischerovu odhodlání stát se prezidentem – rozpoutat válku. Šéf NÚKIB Dušan Navrátil totiž na pondělním jednání předsednictva Bezpečnostní rady státu sdělil, že jeho úřad senátorům neposkytl žádné informace, na které se senátní výbor oficiálně odvolával.

Navíc to ani nebylo možné, protože se jednání zahraničního výboru Senátu v minulém týdnu nikdo z kybernetického úřadu neúčastnil. Někteří senátoři proto aspoň sebrali odvahu a přiznali, že na svém jednání čerpali informace pouze z „otevřených zdrojů“. Četli prostě noviny a internet, říká se tomu hezky česky. A proč ne, mají na to dost času. „Většina členů čerpala z otevřených zdrojů. Tohoto útoku byla plná média,“ řekl pro Echo24 například senátor ODS a místopředseda výboru Tomáš Jirsa. Škoda jen, že podobnou odvahu nenašel i Fischer, když už se hrdě stal hlavní tváří medializace téhle fake news.

Prezidentský kandidát odmítl senátorskou frašku přiznat a vzkázal, že to nebude řešit přes média. Celou událost naopak zkusil „cinknout“ ještě jednou. „Usnesení výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu mluví jasnou řečí. Rozpočet na kybernetickou obranu státu není dostatečný a vláda tomu nevěnuje adekvátní pozornost,“ uvedl v prohlášení pro Echo24. Jestli myslí stejně jasnou řeč jako v případě útoku na ministerstvo zahraniční a NÚKIB, pak všichni trollové světa s námi!

Fischera jsou média poslední dobou vůbec plná, činí se. „Pracuji na tom, abych byl za čtyři roky připraven a voliči se mnou mohli počítat,“ řekl Deníku, aby na něj lidé nezapomněli. A když letos o Velikonocích došlo na slavnou „strkanici“ na moravském koštu vín, kde dva ovínění muži napadli poslance TOP 09 Dominika Feriho, musel Fischer pro změnu okamžitě několikrát na twitter. A znovu z toho byla lehce poplašná zpráva.

„Velikonoční útok na Dominika Feriho považuji za velmi vážné ohrožení svobody v naší zemi. Napadení kohokoliv je nepřijatelné, zato fyzický útok na volené zástupce občanů je útokem na všechny. Postrádám jednoznačnou reakci premiéra a vyzývám ho, aby veřejně vystoupil,“ napsal Fischer dramaticky. Jenže i z Feriho škrábanců se nakonec místo údajného rasistického útoku vyklubala obyčejná hospodská šarvátka, a proto státní zástupce oběma útočníkům uložil podmínku.

Fischer chodí i na demonstrace proti Andreji Babišovi, odkud „vysílá“ vlastní dramatické vstupy. A v nich se stále odhmotněnějším výrazem ve tváři a s kadencí jednoho slova za minutu lidem říká, že „je načase začít pracovat na alternativě“, čímž skromně myslí sebe. Právě kvůli příští prezidentské volbě se Fischer tak pateticky stylizuje i do role garanta naší bezpečnosti. Představte si ale na Hradě někoho jako on: jako vrchní velitel armády skočí na první fake news, kterou tam někdo pošle.

SDÍLET