Holec: Jak chce ODS vyhrát volby, když jsou největším dramatem jejího sjezdu dvě prohry?

Petr Holec

20. 01. 2020 • 14:00

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Staronový šéf ODS Petr Fiala na kongresu strany vyhlásil další velké vítězné tažení. „Prostě budeme rozdávat karty. A připravíme nový vládní program, například s názvem: Pro zemi, která opět vítězí,“ nadchl se Fiala v projevu hlavně sám sebou. Proč ne, jen je tu malý problém: jak chce ODS vítězit a rozdávat vládní karty, když jsou nejviditelnějším výstupem z jejího sjezdu dvě prohry?

Ano, samozřejmě myslím nezvolení Alexandry Udženije a Pavla Novotného. Prvně jmenovaná přijela na sjezd jako první místopředsedkyně strany a ve stejné funkci z něj měla i odjíždět, delegáti ale řekli ne. Místo toho se Udženija vrací domů jako „žena minulosti“, díky níž se dvojkou ODS málem stal hubatý řeporyjský starosta Novotný. Jenže i ten ze sjezdu odjížděl jako poražený, když ho spolustraníci radši zatípili hned dvakrát: nejdřív ho nezvolili prvním místopředsedou a poté ani tím řadovým.

Ironie je, že nezvolení obou úplně zastínilo zvolení Fialy šéfem strany. Možná i proto, že se jím stal už počtvrté a potřetí naprosto hladce bez protikandidáta, což vždy slibuje zhruba stejné velké drama jako 1126. díl Ordinace v růžové zahradě. Jenže bez vítězného dramatu nebývá ani volební vítězství. A zvlášť zatípnutí Novotného by ODS mohlo bolet. Právě on je totiž poslední dobou nejviditelnějším politikem ODS, byť si své minuty slávy zajišťuje méně konzervativně.

I proto na webu vidělo právě jeho projev, v němž delegátům sjezdu vmetl, že „nemají koule“, nepíše o nich ani „regionální příloha Rudého práva“ a navrch ještě přidal pár politicky méně korektních slov, víc lidí, než si chtělo pustit řeči všech ostatních kandidátů dohromady. Jenže takhle se fakt nerozdávají vládní karty. A mimochodem: Novotný mohl být aspoň jediným novým jménem ve vedení ODS, protože její „nový“ místopředseda Alexandr Vondra se jen vrací do své staré funkce.

A je tu ještě jiná a stejně příznačná ironie. Když ještě ODS skutečně rozdávala vládní karty, protože volby vyhrávala nejen na vlastních kongresech, bývaly její sjezdy dvoudenními dramaty, kde se delegáti jen neplácali po zádech a místo „vítězných“ anestetik si dopřávali i starou dobrou nenávist, která nejlíp tříbí funkce i program. Když teď ovšem ODS kroutí už druhé volební období v opozici, vystačí si s jediným dnem. A nejen to. Když ve volbě vybouchla Udženija, zažili v ODS dvouhodinový personální blackout, protože na druhou největší funkci prostě neměli nikoho jiného.

Navíc právě tyhle dvě hodiny nakonec delegátům chyběly k tomu, aby projednali onen „vítězný“ program. Přitom právě diskusí o programu, která bývala bouřlivá a sváděla i k mnoha momentům nepříjemné pravdy, kdysi ODS své kongresy začínala. A že to bývala zábava, jíž bývaly plné nejen „regionální přílohy Rudého práva“, jak by pravil „divočák“ z Řeporyjí. Fiala o něm před časem řekl, že je výjimkou, kterou si ODS může dovolit. Na kongresu ale strana ukázala, že si nemůže dovolit ani jeho.           

SDÍLET