Holec: Jak chce ODS vyhrát volby, když jsou největším dramatem jejího sjezdu dvě prohry?

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Staronový šéf ODS Petr Fiala na kongresu strany vyhlásil další velké vítězné tažení. „Prostě budeme rozdávat karty. A připravíme nový vládní program, například s názvem: Pro zemi, která opět vítězí,“ nadchl se Fiala v projevu hlavně sám sebou. Proč ne, jen je tu malý problém: jak chce ODS vítězit a rozdávat vládní karty, když jsou nejviditelnějším výstupem z jejího sjezdu dvě prohry?

Ano, samozřejmě myslím nezvolení Alexandry Udženije a Pavla Novotného. Prvně jmenovaná přijela na sjezd jako první místopředsedkyně strany a ve stejné funkci z něj měla i odjíždět, delegáti ale řekli ne. Místo toho se Udženija vrací domů jako „žena minulosti“, díky níž se dvojkou ODS málem stal hubatý řeporyjský starosta Novotný. Jenže i ten ze sjezdu odjížděl jako poražený, když ho spolustraníci radši zatípili hned dvakrát: nejdřív ho nezvolili prvním místopředsedou a poté ani tím řadovým.

Ironie je, že nezvolení obou úplně zastínilo zvolení Fialy šéfem strany. Možná i proto, že se jím stal už počtvrté a potřetí naprosto hladce bez protikandidáta, což vždy slibuje zhruba stejné velké drama jako 1126. díl Ordinace v růžové zahradě. Jenže bez vítězného dramatu nebývá ani volební vítězství. A zvlášť zatípnutí Novotného by ODS mohlo bolet. Právě on je totiž poslední dobou nejviditelnějším politikem ODS, byť si své minuty slávy zajišťuje méně konzervativně.

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital