Holec: Milion chvilek pro diktaturu. Z Mináře se stává žalobce

GLOSA PETRA HOLCE | Dalo se to čekat: jedním z hlavních motivů demonstrací Milionu chvilek proti premiérovi ANO Andreji Babišovi je jeho trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo, takže když ho teď žalobce Jaroslav Šaroch navrhl zastavit, má nejen šéf aktivistického spolku Mikuláš Minář velký problém. A vyřešil ho po svém: za justici sám demokraticky rozhodl, že případ prostě patří před soud. Z profesionálního aktivisty se tak rázem stal i žalobce.

„Pokud se premiérova kauza nedostane před soud, málokdo uvěří, že se tak stalo bez jeho vlivu,“ zdůvodňuje to Milion chvilek a současně spekuluje o údajném tlaku na Šarocha. „Je možné, že Jaroslav Šaroch tento tlak neustál, což by vysvětlovalo tak náhlou ‚změnu názoru‘. Je také možné, že se chtěl zbavit odpovědnosti a nechat konečné rozhodnutí na svých nadřízených.“

Jak málo stačí, aby se z Milionu chvilek pro demokracii stal Milion chvilek pro diktaturu ulice, kde demokratickou justici supluje hlas lidu. Minář se nejspíš opil čtvrtmilionovou masou z Letné, a proto už zapomněl, že tam s lidmi demonstroval i za nezávislost justice. Což mimochodem kromě nezávislosti na Babišovi či ministryni spravedlnosti Marii Benešové znamená i nezávislost na Minářovi a plné Letné. Nezávislou spravedlnost náměstí totiž kdysi zkoušeli taky komunisti a skončilo to nejen Miladou Horákovou.

Holub: Čapí hnízdo opravdu vypadá na podvod, zvratu nerozumím. Nejpodivnější je ale jiná věc

Zbytek textu je pro předplatitele
sinfin.digital