Holec: Němcová chce do Senátu a možná i na Hrad. Sněmovna je prý k ničemu

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Nestává se to sice moc často, i politiky ale občas stihne velké prozření. Něco jako velký třesk. Jedno teď předvedla i poslankyně ODS Miroslava Němcová, když v rozhovoru pro Prostor X týdeníku Reflex zjistila, že je sněmovna vlastně k ničemu. „Ve sněmovně ať se snažím, jak se snažím, tak hlasování zamázne všechno... Senát se mi zdá daleko silnější komora,“ prohlásila bývalá šéfka sněmovny. 

A jejda! Po dvaadvaceti letech v dolní komoře, kdy vedla i poslance ODS, teď Němcová najednou zjistí, že je principem sněmovny vůle většiny. „Člověk nemůže jít od porážky k porážce,“ svěřila se taky v rozhovoru bývalá první i řadová místopředsedkyně ODS, její volební lídryně, kandidátka na premiérku i šéfku strany, stínová ministryně kultury... Ano: pozdě, ale přece, říká se. Jen by mě zajímalo, co je principem Senátu, když ne taky hlasování.

Ostatně senátoři a kandidáti do Senátu o horní komoře vznešeně rádi mluví jako o pojistce naší demokracie a k jejímu základnímu principu patří právě hlasování. „Tam vidím větší smysl,“ říká nyní o Senátu Němcová. Jistě, co taky může říkat, když do něj chce na podzim kandidovat. Dnes oficiálně potvrdila, že se bude ucházet o hlasy voličů na Praze 1, s podporou ODS, TOP 09 a STAN.

A svým způsobem má vlastně „věčná Mirka“ i pravdu: v současnosti má Senát pro opozici včetně ODS větší smysl přinejmenším v tom, že v něm má většinu. Takže může hlasováním „zamáznout všechno“, můžu-li si vypůjčit moudrá slova.

Schmarcz: Black Lives Matter a protizápadní sebemrskačství jako riziko pro českou politiku

sinfin.digital