Holec: Piráti znovu svěřili kormidlo Bartošovi a pirátství vyměnili za místa ve vládě

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Piráti nejsou úplně normální politická strana a úplně normální proto nebyl ani jejich volební sjezd. Tedy pardon: „Celostání fórum“. Strana utrpěla v nedávných sněmovních volbách takový masakr, jaký by v jiných partajích automaticky smetl celé vedení, Piráti ale dělají věci jinak a tak si do čela znovu zvolili Ivana Bartoše, strůjce ničivé koalice se STAN.

Můžou za to hlavně dva důvody. Tři Bartošovi soupeři o předsednickou funkci byli tak „pirátští“, že vedle nich prostě působil bezpečně i šéf, který zredukoval počet pirátských poslanců na čtyři. Jana Michailidu se před sjezdem upřímně přihlásila ke komunismu, čímž dala za pravdu všem, kdo Piráty nazývají novodobými komunisty s wifinou. Ostravského radního Davida Witosze zase nikdo nezná, zatímco senátor Lukáš Wagenknecht je jako permanentní „bonzák“ známý naopak až příliš.

Právě on ale před sjezdem vystihl současnou pozici Pirátů celkem přesně: kvůli volebnímu debaklu i nové sněmovní aritmetice se strana stala „submisivním politickým přívěskem“, který nový kabinet vůbec nepotřebuje. Vládní ODS, TOP 09, STAN a lidovci mají sněmovní většinu i bez nich a bez nich mají i svůj vládní program. Piráti jsou ve vládě „navíc“, což ukazuje i fakt, že jejich volební koalice se STAN v podstatě patří minulosti: Starostové řekli, že jednou už Piráty použili a do příštích sněmovních voleb jdou bez nich.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jaký signál vysílá znovuzvolení Ivana Bartoše?
  • Dokáží se Piráti vyhnout mimosněmovnímu osudu ČSSD?
  • Musejí Piráti platit hypotéky?
sinfin.digital