Holec: Telička, Štětina a spol. aneb Založ si vlastní partu a zmiz v Bruselu

Petr Holec

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Tak už i Pavel Telička potřebuje nechat zaznít vlastní hlas. Někdejší kariérní komunista, vysoký státní úředník, eurokomisař, lobbista a nakonec i europoslanec, který se ve zlém rozešel s ANO, ucítil potřebu něco udělat. S ohledem na nadcházející volby do Evropského parlamentu si založil vlastní hnutí HLAS. A není sám. Ještě před ním s vlastní iniciativou pro eurovolby jménem Evropa společně přišel i europoslanec a odpadlík TOP 09 Jaromír Štětina. Co tohle pokračující drolení politické scény napovídá?

Oba v úvodu zmínění politici to vlastně dělají ze stejného důvodu, byť každý po svém. Telička se s ANO rozešel kvůli tomu, že si Andrej Babiš v jisté chvíli začal politicky pomáhat s prezidentem Milošem Zemanem. A taky prý proto, že menšinovou vládu ANO a ČSSD drží ve Sněmovně komunisti, což je nejspíš od bývalého prominentního komunisty ironie. Ale vysvětlujte to Teličkovi, který se kdysi nadšeně našel ve Václavu Havlovi. Někdejší bruselský lobbista prostě vždy věděl, čí hlas zrovna vyslechnout.

Štětinovi, jenž kdysi podepsal spolupráci s StB, zase vadí v čele TOP 09 její nový šéf Jiří Pospíšil. Proto se rozhodl, že sjednotí roztříštěné středopravicové síly a dá polibek smrti xenofobii i populismu. I to je ironie: Štětina sjednocuje liberální pravici tím, že ještě víc tříští její síly. On i Telička, jenž založil HLAS s dalším europoslaneckým renegátem ANO Petrem Ježkem, se totiž chtějí prát o podobné voliče, o které se v eurovolbách budou přetahovat i TOP 09, STAN, KDU-ČSL, Zelení, částečně ODS a všichni další, kteří je budou podporovat na „sockách“ nebo po večerech v televizi.

Štětina pro INFO.CZ: Chci sjednotit středopravé politické síly. Kandidovat do EP nebudu sám

sinfin.digital