Holec: Telička, Štětina a spol. aneb Založ si vlastní partu a zmiz v Bruselu

KOMENTÁŘ PETRA HOLCE | Tak už i Pavel Telička potřebuje nechat zaznít vlastní hlas. Někdejší kariérní komunista, vysoký státní úředník, eurokomisař, lobbista a nakonec i europoslanec, který se ve zlém rozešel s ANO, ucítil potřebu něco udělat. S ohledem na nadcházející volby do Evropského parlamentu si založil vlastní hnutí HLAS. A není sám. Ještě před ním s vlastní iniciativou pro eurovolby jménem Evropa společně přišel i europoslanec a odpadlík TOP 09 Jaromír Štětina. Co tohle pokračující drolení politické scény napovídá?

Oba v úvodu zmínění politici to vlastně dělají ze stejného důvodu, byť každý po svém. Telička se s ANO rozešel kvůli tomu, že si Andrej Babiš v jisté chvíli začal politicky pomáhat s prezidentem Milošem Zemanem. A taky prý proto, že menšinovou vládu ANO a ČSSD drží ve Sněmovně komunisti, což je nejspíš od bývalého prominentního komunisty ironie. Ale vysvětlujte to Teličkovi, který se kdysi nadšeně našel ve Václavu Havlovi. Někdejší bruselský lobbista prostě vždy věděl, čí hlas zrovna vyslechnout.

Štětinovi, jenž kdysi podepsal spolupráci s StB, zase vadí v čele TOP 09 její nový šéf Jiří Pospíšil. Proto se rozhodl, že sjednotí roztříštěné středopravicové síly a dá polibek smrti xenofobii i populismu. I to je ironie: Štětina sjednocuje liberální pravici tím, že ještě víc tříští její síly. On i Telička, jenž založil HLAS s dalším europoslaneckým renegátem ANO Petrem Ježkem, se totiž chtějí prát o podobné voliče, o které se v eurovolbách budou přetahovat i TOP 09, STAN, KDU-ČSL, Zelení, částečně ODS a všichni další, kteří je budou podporovat na „sockách“ nebo po večerech v televizi.

Štětina pro INFO.CZ: Chci sjednotit středopravé politické síly. Kandidovat do EP nebudu sám

Telička říká, že eurovolby jsou pro jeho HLAS jen prvním cílem. Tím dalším je vstup do domácí politiky, potřebu něco udělat totiž cítí i ve vztahu k Česku. Ostatně, obsáhle o tom mluvil v našem rozhovoru.

Svým způsobem mají Telička se Štětinou v eurovolbách jednu výhodu: nemají teď absolutně žádnou odpovědnost v domácí politice, což se v Bruselu často hodí. Například Štětinu sice do Bruselu vyslala TOP 09, jež sedí i v našem parlamentu a předtím dokonce byla i vládní stranou, její nestraník si ale v Bruselu stejně začal dělat vlastní nadnárodní politiku – hlavně ohledně Ruska, Ukrajiny nebo migrace.

To se tady samozřejmě snadno přihodí i „vyšším“ straníkům, jak naposled ukázala třeba europoslankyně KDU-ČSL Michaela Šojdrová se svými syrskými „sirotky“, jimiž v Česku loni vyděsila i vlastní lidovce. Většina europoslanců ze stran s přímou vazbou na domácí politiku, ale víceméně drží partajní kurz i v Evropském parlamentu. A když se od něj náhodou začnou nebezpečně osvobozovat a místo evropských problémů se radši zabývají problémy v Tatarstánu, jejich strana jim obvykle rychle dá zpětnou vazbu. Nevypadá to totiž dobře doma v televizi.

Europoslanci Telička a Ježek zakládají nové hnutí HLAS

„Chtěli bychom přispět k tomu, aby naše země měla nejen v Evropě hlas, který bude více slyšet a bude hlasem rozumu, ambice a zodpovědnosti,“ říká teď Telička. Zodpovědnosti ke komu? Česko přeci své europoslance s vazbou na domácí prostředí má, a má tak i svůj hlas.

A velké téma nadcházejících voleb schované za slovíčkem populismus, se kterým chce třeba konkrétně Štětina bojovat? Ten politici porazí jen doma, je totiž národní. Ano, Okamura a spol. se sice snaží celoevropsky propojit, vždycky se při tom ale ještě víc rozloží. Dejte dohromady pět Okamurů a permanentně „voláte Chocholouška“. Snaha Teličky, Štětiny i dalších vypadá spíš jen jako úsilí být znovu zvolen a poté zase zmizet na pět let v Bruselu. 

SDÍLET
sinfin.digital