Jak bojovat s dezinformátory? Čermákův příklad ukazuje, že stačí používat současné zákony

GLOSA JANA PALIČKY | Stejně jako si Jan Neruda kladl otázku: „Kam s ním?“, si čeští zákonodárci lámou hlavu nad otázkou: „Co s nimi?“, konkrétně s různými dezinformátory a šiřiteli nenávisti, kterých se za více než rok ruské války na Ukrajině vyrojilo více než hub po dešti. Jedna z „celebrit“ tuzemské dezinfoscény Tomáš Čermák se může aktuálně pochlubit rozsudkem k nepodmíněnému trestu odnětí svobody v délce pět a půl roku za schvalování terorismu, přičemž jde o první významný trest „natvrdo“, udělený českými soudy. V zásadě můžeme říct, že nemusíme znovu vymýšlet kolo a hádat se nad speciální dezinformační legislativou, když bohatě stačí důsledně vynucovat tu stávající.

Už několik hvězd dezinformační scény si svou pochybnou aktivitou vykoledovalo podmínku, nicméně Čermák se stal první vlaštovkou, která dostala vyšší nepodmíněný trest. Sice bychom si vzhledem k faktu, že šlo o výzvy k násilí vůči politikům během covidové pandemie, mohli postesknout, že rozsudek přišel poněkud s křížkem po funuse, ale buďme rádi za to, co máme a snažme se jen stávající vady napravit. 

Nejen Čermák, ale i další (zatím jen podmíněně) odsouzení dezinformační aktivisté se rádi ohánějí svobodou slova a tím, že jim nikdo nemůže bránit šířit „odlišné názory“ a jakákoliv snaha k tomu vedená je podle nich nepřípustnou cenzurou. Bohužel si ale v duševní malosti sobě vlastní už neuvědomují, že svobodu projevu v České republice máme, jen, když některý ten projev naplní skutkovou podstatu trestného činu, tak už nemusíme mít svobodu po projevu. To už ale prosím pěkně není žádné omezování svobody slova, nýbrž důkaz toho, že žijeme ve fungujícím demokratickém právním státu.

sinfin.digital