Jak se z „normálního“ chytrého člověka stane dezinformátor? Může to postihnout každého z nás

Vojtěch Bednář

KOMENTÁŘ VOJTĚCHA BEDNÁŘE | Nedávné demonstrace proti vládě otevřely otázku, kdo jsou lidé, kteří na nich protestují, a jak je možné, že „prokremelské“ a dezinformační narativum mohou zastávat i prosazovat jinak inteligentní a vzdělaní lidé. Dnes si vysvětlíme, jak je to možné. Jak se z obyčejného člověka stává dezinformátor?

Na protivládní demonstrace přicházejí různí lidé. Na začátku se ke krajní části politického spektra, které je organizuje, přidalo také množství „obyčejných“ k smrti vystrašených lidí, kterým hrozilo, že nebudou schopni zaplatit energie. Vláda největší problém vyřešila, a i když to není řešení ideální, obavy u společnosti poklesly.

Na druhou demonstraci dorazilo méně účastníků, ale o to větší část z nich patřila ne k „obyčejným“ a vyděšeným lidem, ale ke skutečným příznivcům dezinformací a pro Česko nepřátelského postoje. Jak takový postoj vypadá?

Ve stručnosti: vláda je ve vleku cizích mocností. Svým občanům nepomáhá, naopak, chce jim ublížit. Evropská unie a USA jsou „temnými nitkami“ politiky. Dochází k rozložení tradičních hodnot. Na jejich obranu se staví Rusko. Válka na Ukrajině vznikla kvůli NATO a NATO s USA brání jejímu ukončení. A mohli bychom pokračovat dál.

Tato narativa jsou nejen ve zřetelném rozporu s realitou, ale také s tím, co bychom mohli vnímat a označit jako zdravý rozum. Přesto jim mnoho protestujících upřímně věří. Mezi těmito lidmi bychom mohli najít několik skupin. Jsou zde lidé, kteří protestují proti systému za každých podmínek a okolností. Jsou zde lidé, kteří pociťují sociální či jiné neštěstí a hledají viníka. Ty všechny lze s jistou dávkou tolerance pochopit.

Zbytek textu je pro předplatitele
dále se dočtete:
  • Jak se stane, že i inteligentní člověk uvěří dezinformacím?
  • Proč jsou takoví lidé pro společnost nebezpeční?
  • A co se s tím dá dělat?
sinfin.digital