Januš: Informační válka o státní zastupitelství. Jak číst „ne“ protikorupční rady? | info.cz

Články odjinud

Januš: Informační válka o státní zastupitelství. Jak číst „ne“ protikorupční rady?

KOMENTÁŘ JANA JANUŠE | Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí se postavila proti chystané novele zákona o státním zastupitelství. I zpráva ČTK tuto informaci paradoxně zdrojuje twitterovým účtem Nejvyššího státního zastupitelství, na němž se od včerejšího večera píše, že rada „přijala usnesení, kterým doporučila vládě neschválit návrh novely zákona o státním zastupitelství a vrátit ho k přepracování, neboť posiluje zásahy exekutivy do fungování státního zastupitelství“. Jak s takovýmto sdělením naložit? 

To, že informaci zveřejnilo právě Nejvyšší státní zastupitelství, je klíčový faktor při posuzování toho, o jak zásadní zprávu vlastně jde. Právě vrchol veřejné žaloby má s novelou, jejímž prostřednictvím se má jasně vymezit obsazování i „odobsazování“ jeho šéfovských míst, od začátku problém.

Neméně důležité je, kdo ve zmíněné Radě vlády pro koordinaci boje s korupcí vlastně zasedá. Neutrální právníky, kteří by mohli celou věc opravdu relevantně posoudit a zhodnotit třeba i pojistky obsažené v dalších zákonech, v ní totiž prakticky nenajdeme. Seznam členů je ostatně k nahlédnutí zde.

„Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí obsahuje jediného! zástupce profesních komor: PharmDr. Lubomír Chudoba – prezident České lékárnické komory. Úhel odborného pohledu na zákon o NSZ z hlediska farmakologie by mohl byt zajímavý,“ uvedl tak na twitteru například advokát a člen představenstva Unie obhájců Lukáš Trojan.

V radě vedle premiéra Andreje Babiše (ANO) a dalších pěti členů vlády, mezi nimiž je i ministryně spravedlnosti za hnutí ANO Marie Benešová, zasedá například nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ten se má k novele naplno vyjadřovat, ale zároveň je z podstaty věci podjatý.

Výrazně jsou pak v radě zastoupeny neziskové protikorupční organizace, což má svou logiku, ale i od nich lze očekávat, že teoretické nebezpečí v jednotlivých zákonech spíše vidí, než nevidí. Právě tímto prizmatem tak musíme ono „nedoporučení“ rady posuzovat. Bylo vlastně očekávatelné.

Z novely zákona o státním zastupitelství se stalo výsostné politikum, bude se o ní hodně válčit. K zákonům se jistě může v demokratické zemi vyjadřovat prakticky každý. Jen bychom neměli zpochybňovat, že hodnocení právníka bude ve většině případů přece jen relevantnější než slova neprávníka. Stanovisko Rady vlády pro koordinaci boje s korupcí tak nemá, s úctou ke všem jejím členům, stejnou relevanci jako názor Legislativní rady vlády, neboli neutrálních právních expertů, která naopak poslala zmíněnou novelu dál.

Neměli bychom na to zapomínat, protože různých zpráv výše popsaného druhu budeme postupně číst ještě mnoho. A je rozhodně prospěšné jim správně porozumět.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud